Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Brexit Londra’yı Karıştırırken Yatırımcılar Frankfurt’a Akın Ediyor

Alman şehirleri, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için yapılan oylamadan bu yana emlak yatırımlarında hızla bir artış yaşıyor. Detaylar aşağıda;
Brexit Londra’yı Karıştırırken Yatırımcılar Frankfurt’a Akın Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Frankfurt ve Berlin’in ticari gayrimenkul pazarlarına yapılan yatırımlar, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma oylamasından bu yana neredeyse iki katına çıkarak Londra’nın büyümesini geride bıraktı.

Tabii, bu durumda etkili olan şey dünyanın en büyük işletmelerinin, Brexit sonrası Avrupa merkezlerini kurmak için Almanya’ya akın etmesiydi. 1999 yılında kurulan ve gayrimenkul konusunda uzmanlaşmış bir yatırım yönetim şirketi olan JLL verilerine göre Frankfurt’taki anlaşmaların toplam değeri 2018’de 10.2 milyar doları aşarak, 2016’ya kıyasla yüzde 88 civarında yükselmişti. Berlin’e yapılan yatırım ise yüzde 90’dan fazla artarak 7.1 milyar dolara ulaşmıştı.

Bununla birlikte, İngiltere’nin başkentindeki büyüme yarı yarıya artarak 36.4 milyar dolar olmuş, rakam Londra üzerindeki Brexit müzakereleri ve geniş politik karmaşa yüklerini yansıtmıştı.

Londra Brexit Müzakereleri Politik kargaşa Yük OlduKeza şehrin en büyük kurumlarından bazıları da bu durumun sonucu olarak başkentten ayrılma planlarını hızlandırmıştı. İşte bu noktada hem Frankfurt’un hem de Berlin’in kendisini Brexit sonrası işletmeler için bir lokasyon seçeneği olarak göstermeleri dikkat çekti. Özellikle Frankfurt, bölgesel müşterileriyle çalışmaya devam etmek için kıtada daha fazla çalışana ihtiyaç duyacak bankaları ve diğer finansal hizmetler şirketlerini etkilemeye istekliydi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing de geçtiğimiz aylarda Frankfurt’un yeni Londra olacağını dile getirmişti.

Frankfurt Yeni Londra Olabilir Goldman Sachs da şehirdeki yeni bir ofis kulesinden yer almıştı. Bu noktada JLL Almanya’daki ofis yatırımı başkanı Marcus Lütgering de konuyla ilgili olarak; “eğer Brexit İngiltere dışında daha fazla uluslararası bankacılık yapılması anlamına geliyorsa, bunun bir kısmı Frankfurt’ta olacaktır” dedi.

Bu da doluluk oranlarını ve muhtemelen daha fazla yatırım için itici güç olacaktı. Örneğin, geçtiğimiz yılın sonunda Koreli fon yöneticisi IGIS Asset Management, başka bir Koreli yatırımcı Hana Financial Investment ile işbirliği yapmış, Almanya’nın merkez bankası da dahil pek çok kiracıya ev sahipliği yapan Frankfurt’un Trianon kulesinde 670 milyon euro harcamak için anlaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
IGIS’in yurtdışı yatırımlarından sorumlu genel müdürü Joseph Lee de Frankfurt pazarının Alman finans merkezinden Avrupa finans merkezine dönüştüğünü kaydetmişti.

Frankfurt Avrupa Finans Merkezine Dönüşüyor Frankfurt’taki diğer yatırım anlaşmaları, pazara ilk kez giren alıcıların alımlarını da içermekteydi. Singapurlu gayrimenkul yatırım fonu CapitaLand Commercial Trust da Commerzbank’ın işgal ettiği Gallileo ofis bloğunu satın alarak Avrupa’nın herhangi bir yerindeki ilk yatırımını yapmıştı. Şirketin CEO’su Kevin Chee, firmanın şu anda Almanya’da başka yatırım hedefleri aradığını söylemişti. Bir başka gayrimenkul ajansı olan CBRE de Avrupa’daki emlak yatırımlarının 2018’de 312 milyar euro seviyesine ulaşarak rekor kırdığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.