Yatırım yapmaya başla!

Brexit Nedeniyle İstifa Eden Bakandan İkinci Referandum Çağrısı!

Brexit nedeniyle istifa edenler arasına, Birleşik Krallık Üniversite ve Bilim Bakanı Sam Gyimah da eklendi. Detaylar haberimizde;
Brexit Nedeniyle İstifa Eden Bakandan İkinci Referandum Çağrısı!

Bilim ve Üniversiteler Bakanı Sam Gyimah’la birlikte Brexit istifaları arasına bir yenisi daha eklendi. Sosyal medyadan yayılmadığı istifa mesajında, Brexit’i destekleyemeyeceğine karar verdiğini dile getiren İngiliz bakan, ülkesinin AB’nin GPS uydu ağı olacak Galileo Projesi’nden çekilmesinin Brexit sonrası başka alanlarda yaşanacakların da habercisi olduğunu belirtti.

Sonuçta, İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit sonrasında İngiltere’nin Galileo Projesi’nden yararlanmayacağını, bunun yerine kendi GPS uydu ağını geliştireceğini açıklamış ve bu açıklamalarıyla büyük yankı uyandırmıştı. Sam Gyimah’ın istifasıyla birlikte Temmuz ayından bu yana istifa edenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Zira Birleşik Krallık Brexit Bakanı Dominic Raab da kısa süre önce istifasını vermiş; “AB ile anlaşmamız için önerilen şartları vicdanı rahat biçimde destekleyemem” ifadelerini kullanmıştı.

Bilim ve Üniversiteler Bakanı Sam Gyimah İstifa Dominic Raab’la aynı gün, Kuzey İrlanda Bakanı Shailesh Vara da istifa ettiğini duyurmuş, haberlerden birkaç saat sonra da İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey’in istifasını verdiği öğrenilmişti. Kısacası, ülkeyi ve politikacıları adeta ikiye bölen Brexit, Sam Gyimah’ı da istifaya götürdü.

Başbakan May’in planını protesto etmek için istifasını veren Sam Gyimah, ikinci bir referandumun hem Brexit yanlıları hem de karşıtları için en mantıklı yol olabileceğini savundu.

Sam Gyimah İkinci Referandum ÇağrıTheresa May’in yaptığı anlaşmanın gelecek yıllar için İngiltere’nin çıkarlarına zarar vereceğini ve ikinci bir referandumun kaosu önleyebileceğini söyledi. Bugün BBC’nin radyo programına katılan Sam Gyimah, Avam Kamarası’nda insanların karar vermesine izin verecek engelleyici bir azınlık olduğunu aktardı. Ayrıca Başbakan May’in milletvekilleri üzerinde kendi anlaşmasına oy vermeleri için baskı kurarak çoktan bu yönde bir adım attığını vurguladı.

İngiliz bakan; “Parlamento çıkmazdaysa, Theresa May ikinci bir referandumu destekleyerek kendisini bu çıkmazdan kurtarabilir” ifadeleriyle de dikkat çekti. 2016’da AB’de kalmak için oy veren Gyimah; “Hepimiz ilk referanduma kıyasla AB hakkında daha fazla şey biliyoruz. Eğer ikinci bir referandum yapılırsa ve ayrılık kazanırsa bunu kabulleneceğim çünkü en azından bunu son derece dikkatli bir şekilde yaptığımızı bileceğim” ifadeleriyle ikinci referandum konusunda ne kadar ısrarcı olduğunu ortaya serdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum