Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Görüşmeleri Kritik AB Zirvesinden Önceki Son Gününe Girdi

İngiltere ve AB müzakere ekipleri arasında yapılan görüşmelerin son gününe girilirken, anlaşma için net bilgiler bulunmuyor.
Brexit Görüşmeleri Kritik AB Zirvesinden Önceki Son Gününe Girdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere ve AB’den müzakere ekipleri, önemli Avrupa Birliği zirvesinden önce bir anlaşmaya varılabileceği umuduyla bugün son Brexit görüşmelerini yapacaklar. Hafta sonu AB ve daha sonra da İngiltere Parlamentosu tarafından bir anlaşmanın onaylanma şansı varsa bugün gerçekleşmesi gerekiyor.

Bir anlaşmanın 19 Ekim’de onaylanmaması durumunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB’den çıkış tarihine erteleme talebinde bulunmak zorunda.

Geri çekilme anlaşmasını düzenleyen müzakereler, Salı gecesine kadar devam etti. Bir İngiltere sözcüsü, görüşmelerinde yapıcı olduğunu ve tartışmaların Çarşamba günü devam edeceğini söyledi.

Sterlin, Çarşamba günü dolar karşısında yüzde 0,3 oranında düşüşle 1,2740 dolardan işlem gördü. GBP/USD paritesi, güne 1,2785 dolardan başladıktan sonra hafif ekside seyretti. Ardından bir miktar toparlanan parite, TSİ 09:30’da 1,2777 dolardan işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,65 oranında ekside seyrederek 1,2701 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Umut Işığı

Umut Işığı

İngiltere’nin İrlanda sınır meselesi ve şimdiye kadar bir anlaşmayı engelleyen en sert noktaları kanıtlayan gümrük düzenlemeleri konusunda tavizler verdikten sonra Salı günü bir anlaşma yapıldığına dair haberler ortaya çıktı.

İngiltere birkaç hafta önce İrlanda backstop’u için alternatif düzenlemeler önerdi ve bunlar son dakika görüşmelerinin odak noktasını oluşturdu.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “müzakerecilerden aldığım haberlerde umut duyduğum bir ışık var,” diyerek iyimserliği artırmıştı. Europe 1 radyosuna da konuşan Le Maire, Brexit görüşmelerinde Avrupa tek pazarını korumanın Fransa için kırmızı çizgi olduğunu söyledi.

Johnson’ın yeni planı, Kuzey İrlanda’nın AB’nin tek pazarında büyük oranda kaldığı ancak AB’ye Kuzey İrlanda ve İngiltere’den giren mallar için gümrük kontrolleri yapılması gerektiren gümrük birliğini kapsıyordu.

Bununla birlikte AB müzakerecileriyle yapılan görüşmeler sonrasında bu planın düzenlenmiş olabileceğine dair haberler var. İngiltere, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında serbest dolaşımı sürdürmek amacıyla her tarafın kaçınmak istediği fiziki altyapıyı önlemek için sınırdan uzak gümrük kontrolleri önermişti.

Johnson, Salı gecesi DUP Lideri Arlene Foster ile görüşmelerde 90 dakika geçirdi; Ancak partisinin İrlanda Denizi’ne gümrük sınırı koyma planlarından memnun olmadığını bildirdi.

DUP, Salı günü bir anlaşma geri dönmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ve Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile gümrük birliğinde kalması gerektiğini söyledi.

Bir anlaşmaya varılırsa AB liderlerinin Perşembe ve Cuma günleri yapılacak zirvede onaylamaları gerekecek. Daha sonra Cumartesi yapılan özel bir meclis zirvesinde ABD milletvekillerinin çoğunluğu tarafından onaylanması gerekecek. Avrupa Parlamentosu, herhangi bir Brexit anlaşmasını da onaylamak zorunda kalacak.

İngiliz milletvekilleri önceki Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşması üç kez büyük ölçüde İrlanda backstop’u itirazları nedeniyle reddedilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu