Yatırım yapmaya başla!

Brexit’in Finansal Piyasalara Yansıması, Ticaretin Korunma Hedefi ve AB Borsaları

Brexit'in finansallara yeni bir çerçeve getireceği yorumlanırken, May ticareti korumayı hedefliyor. AB borsa endekslerinde bugün değer kaybı görülüyor.
Brexit’in Finansal Piyasalara Yansıması, Ticaretin Korunma Hedefi ve AB Borsaları

Brexit sürecinde gelişmeler finans piyasasınca bu sefer sakin reaksiyon gösteriyor. Bir önceki dönem gürültülü Brexit yansımalarına kıyasla son zamanlardaki gelişmeler sermaye piyasalarında aşırı harekete sebep olmuyor. Görülüyor ki piyasalar bu gelişmeye hazırlığını yapmış ve özellikle bankacılık endeksi hisse senetleri daha bir sakin grafiklerle karşımıza çıkıyor.

May Ticareti Korumayı Hedefliyor

May Ticaretin Korunmasını HedefliyorAB ekonomisine finansal hizmetlerin önemine rağmen, Başbakan Theresa May Avrupa Birliği ile müzakerelerde mal ticaretini korumaya odaklandı. Pazar günü her iki taraf da geri çekilme anlaşmasında gelecekteki olası bir ticaret ilişkisinin kurulmasına ilişkin siyasi beyan imzalamıştı.

Çalışmalar birkaç soru işaretine netlik sinyalinde değerlendiriliyor. May’in çıkış anlaşmasını bir düşman parlamento ile mi yoksa anlaşılmış bir ticaret bloku ile mi olduğu soruları çalışmalar ile kısmen cevap bulmuş gözükmekte.

Finansallarda Yeni Bir Çerçeveden Söz Ediliyor

Finansal Piyasalarda Yeni Çerçeveler GelişebilirGelişmelerden sonra yatırım bankacılığı, finans sektörü, menkul kıymetler ve türevler konusunda yeni bir çerçevenin belirebileceği yorumlanıyor. Bu senaryoda değişim gösterebilecek çalışma prensiplerinin tam olarak ön görülemeyeceği belirtiliyor. Değerlendirmelerin ve görünümde elde edilecek netliğin parlamento sürecinden sonra daha belirgin hale gelebileceği düşünülülebilir. 

Aksilik senaryosunda parlamentonun anlaşmayı reddetmesi halinde, Londra’da görülebilecek finansal problemlerin baş gösterebileceği ve Avrupa finansmanının imkansız hale gelebileceğine değiniliyor.

Diğer taraftan değerlendirilen yorumlara baktığımızda ise rahatsızlığı minimize edecek tüm çalışmaların ve mali altyapı kilit parçalarının üzerinde yoğun çalışmalar sürerken ABD tarafından düzenleyicilerin desteği alınıyor.

FTSE 100 ve AB Endeksleri Değer Kaybediyor

AB Borsa Endekslerinde Değer Kaybı GörülüyorFTSE 100 endeksine baktığımızda haftanın ikinci işlem gününde satıcılı bir görünüm oluşmuş durumda. Endeks açılışını 7.036,00 puandan gerçekleştirirken, günlük bazda tepe noktasını anlık 7.043,70 seviyesinde işaretledi ve aşağı yönde hareket ederek %0,25 oranında bir kayıp ile (−17,77 puan) 7.018,23 puandan işlemlerine devam ediyor.

Endekste işlem gören 97 şirketten (anlık) 2’si değişimsiz, 39’u primli ve 56’sı değer kaybediyor. Hisse senetlerine baktığımızda Coca Cola HBC AG %2.64, Centrica %1.43 ve Hikma Pharma %1.43 oranında değerlenirken, Tui -%4.04, Travis Perkins -%2.85 ve Bratt Developments -%2.85’lik değer kayıpları sergiliyor.

Diğer taraftan Avrupa tarafına baktığımızda borsa endekslerinde belirsiz hareketler gözlemliyoruz. Almanya DAX -%0,018 değişim ile (−2,10 puan) 11.352,62’den, CAC 40 -%0,067’lik bir fark ile (−3,35 puan) 4.991,62 seviyesinden gözlemleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum