Yatırım yapmaya başla!

Brexit Belirsizliğini Vurgulayan İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Tuttu

İngiltere Merkez Bankası da faiz kararını açıklayanlar arasına katıldı ve oranları beklentilerle uyumlu şekilde sabit tuttuğunu bildirdi. Detaylar aşağıda;
Brexit Belirsizliğini Vurgulayan İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Tuttu

İngiltere Merkez Bankası bugünkü açıklamasında; Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına 100 günden az süre kaldığını vurgulayarak faiz oranlarını sabit tuttu. Buna göre banka politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.75 seviyesinde bıraktı. Bununla birlikte varlık alım hedefinin de sabit tutularak 435 milyar sterlin seviyesinde bırakıldığı bildirildi.

Dün akşam FED artırıma gitmiş, bugün de Japonya Merkez Bankası ve artırıma giderek piyasalarda şaşkınlık yaratan İsveç Merkez Bankası faiz kararını açıklamıştı. Faiz kararı açıklayanlar arasına katılan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney liderliğindeki 9 üyeli Para Politikası Kurulu, oybirliğiyle oranları 0.75 seviyesinde tutma kararı aldı.

Açıklamada İngiltere’nin bu yılın son çeyrek dönemindeki büyüme tahmini yüzde 0.3’ten yüzde 0.2’ye düşürüldü.

 İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Tuttu2019’un ilk çeyreği için de görünümün benzer olacağı öngörüldü. Ayriyeten Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin belirsizliklerin devam ettiği vurgulandı. Buna göre BOE, Brexit belirsizliğinin geçtiğimiz ay önemli ölçüde yoğunlaştığı konusunda uyarıda bulundu ve düşen petrol fiyatlarının enflasyonu yüzde 2’nin altına çekmesinin beklendiğini kaydetti.

Ancak Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre Kasım ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 2.3 seviyesinde artış göstermişti.

 İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Açıklama Haberde İngiltere Merkez Bankası’nın önceki değişimi Ağustos ayında gerçekleştirdiği ve oranları 2009 yılı Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkardığı hatırlatıldı. Para Politikası Kurulu Aralık toplantısının özetinde yoğunlaşan Brexit belirsizliklerinin finansal piyasalar üzerinde baskı yarattığını dile getirdi. BOE ayrıca gösterge oranlarının Brexit sonrasında nasıl geliştiğine bağlı olarak her iki yönde de hareket edebileceği görüşünü tekrarladı.

Para Politikası Kurulu bunların yanında Brexit’ten kaynaklanan siyasi çıkmazın ortasında tüketici talebinin ve iş yatırımının zarar gördüğünü aktardı.

Brexit Kaynaklanan Belirsizlik Yoğunlaşıyor Sterlindeki değer kaybı dahil olmak üzere bir dizi yerel piyasada Brexit belirsizliklerinin belirginleştiğini dile getiren kurul, dünya ekonomisine yönelik artan gerginliklerin de kararını etkilediğini belirtti.

BOE daha önce de Birleşik Krallık’ın önümüzdeki yıl anlaşma yapmadan AB’den ayrılmasının 2008 mali krizinden daha kötü bir resesyona yol açabileceği konusunda uyarı yapmıştı. İngiltere Merkez Bankası’nın uyarı niteliğindeki anlaşmasız Brexit senaryosunda ayrıca sterlinin dolar karşısında yüzde 25’lere varan kayıplar yaşaması, enflasyonun yüzde 6’yı aşması gibi fazlasıyla kötü ihtimaller yer almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum