Yatırım yapmaya başla!

Brexit Belirsizliği Güvenli Liman Varlıklarına Yöneltirken Altın Fiyatları Yükseldi

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması anlamına gelen Brexit sürecinde yaşanan belirsizlikler yatırımcıların ilgisini altın gibi güvenli varlıklara çevirdi. Altın fiyatları bu gelişme ile yükselişe geçti.
Brexit Belirsizliği Güvenli Liman Varlıklarına Yöneltirken Altın Fiyatları Yükseldi

İngiltere Başbakanı Theresa May, bugün yapılması planlanan Brexit oylamasını parlamentodan çektiğini bildirdi. Avrupa Birliği liderleriyle Brexit konusundaki şüphelerini yeniden görüşmek istediğini söyleyen May’in anlaşması parlamentoda oylanmaz ve müzakere yolu açılmazsa, Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında anlaşmasız ayrılık durumu gündeme gelecek.

Altın fiyatları İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmaya varmadan çıkma ihtimalinin doğurduğu endişelerle yükseldi. Söz konusu gelişme belirsizlik ortamının doğmasına ve yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesine sebep oldu. Altın fiyatları ise beş ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Spot altın haftanın ilk işlem gününde, yatırımcıların her zaman en güvenilir yatırım aracı olarak gördüğü altına yönelmesiyle yükseldi.

Dün ons fiyatı 1251 dolar ola spot altın, TSİ 12:05’te 1248 dolardan işlem görüyor. Diğer değerli metallerden spot gümüş %0,5 oranında yükseliş gösterirken, platin %0,3, paladyum ise %0,2 oranında geriledi.

IG Asia Piyasa Stratejisti Jingyi Pan, altının İngiltere’deki siyasi belirsizliğin desteğini aldığını, Avrupa’daki piyasa sıkıntısının doları güçlendirdiğini fakat bu durumun altını olumsuz anlamda etkilemediğini söyledi. Pan; “Çeşitli cephelerdeki belirsizlikler, altının son yükselişinde kanat altı rüzgar oluyor” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Dün 215 lirayı test eden gram altın, bu sabah 216 liranın üzerine çıktı.

Pazartesi günü dolar kurundan bulduğu destekle 215 lirayı test eden gram altın kapanışı 213 liradan yapsa da, bu sabah açılışta yeniden yükseldi. Gram altın saat 12:13 itibarıyla 216,72 liradan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Cumhuriyet altını 1430 lira, çeyreklik 345 lira, yarım altın 687 lira ve Ata altın 1423 liradan satılıyor.

Ons altının dün 1250 doların üzerine çıkmasına rağmen dolar varlıklarında yaşanan toparlanmanın etkisiyle satış baskısı altında kaldığını belirten uzmanlar, buna paralel olarak gram altın fiyatlarındaki yükselişlerin de sınırlı olabileceğini ifade ediyor. Bu hafta piyasaların odağında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yer alıyor olacak. Faizlerde bir değişiklik yapılmaması halinde doların geri çekilmesi, bu durumun ise altın fiyatlarını düşüreceği öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması Avam Kamarası’nda yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Muhalefet partileri Brexit anlaşma taslağının ülkeyi nasıl etkileyeceği yönünde yasal bir tavsiye yolladı fakat bu metin ülkenin ulusal çıkarlarını koruma gerekçesiyle yayımlanmadı. Söz konusu metinde yer alan detaylar İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda sert bir şekilde eleştirildi.

Bu gelişmeler son günlerde, May’in Brexit anlaşması için parlamentodan onay alamayacağı tahminlerinin güçlenmesini sağlamıştı. Eğer May’in anlaşması parlamentoda onaylanmaz ve yeniden müzakere yolu açılmazsa Birleşik Krallık ve AB arasında “anlaşmasız ayrılık” seçeneği gündeme gelecek. Öte yanda AB tarafından yapılan açıklamada Brexit anlaşmasının yeniden müzakere edilmeyeceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum