Yatırım yapmaya başla!

Brexit Bakanı Dominic Raab’ın İstifası Sterlini Düşürdü!

Birleşik Krallık Brexit Bakanı Dominic Raab’ın istifa ettiğini duyurması sonrasında sterlin dolar karşısında düşüşe geçti. Detaylar haberimizde;
Brexit Bakanı Dominic Raab’ın İstifası Sterlini Düşürdü!

Brexit Bakanı Dominic Raab, AB ile varılan anlaşmayı gerekçe göstererek istifa ettiğini duyurdu. Tüm dünyada yankı uyandıran habere göre Dominic Raab bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Başbakan Theresa May’e yazdığı istifa mektubunu paylaşarak; “Bugün Brexit Bakanı olarak istifa ettim. AB ile anlaşmamız için önerilen şartları vicdanı rahat biçimde destekleyemem. İşte Başbakan’a nedenlerimi ve ona kaşı saygımı açıklayan mektubum” ifadelerini kullandı. Raab’ın istifası İngiltere Başbakanı Theresa May üzerindeki baskıyı biraz daha artırdı ve dolar karşısında sterlinin yüzde 1 civarında düşmesine neden oldu.

İlgili haberlerde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın Brexit anlaşmasını tamamlamak için 25 Kasım’da AB Liderler Zirvesi’nin yapılacağını açıklamasının istifalara yol açtığı gerçeği de vurgulandı.

 AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Brexit Anlaşması AB ile İngiltere arasında Brexit anlaşması sağlanmasının ardından Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen Tusk, Brexit müzakerelerinin ortaya çıkacak hasarı kontrol altına almak amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetmişti. “Olağanüstü bir gelişme yaşanmaması halinde, Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım’da AB Liderler Zirvesi yapılacak” diyen Tusk, üye ülkelerin anlaşmayı değerlendirmeye başladığına da dikkat çekmişti.

İşte bu gelişmeler üzerine yalnızca Dominic Raab değil, Kuzey İrlanda Bakanı Shailesh Vara da istifa ettiğini duyurdu.

Dominic Raab'ın Yanında İstifa Edenler ArttıKuzey İrlanda için önerilen düzenleyici rejimin İngiltere’nin toprak bütünlüğü için gerçek bir tehdit olduğunu düşündüğünü söyleyen Raab gibi Kuzey İrlanda politikacısı Shailesh Vara da aynı gerekçeleri öne sürdü. Kaldı ki pek çok kaynakta, İngiliz kabinesinde başka istifaların yaşanacağı yönünde yorumlar yapıldı. Raab’ın istifasından birkaç saat sonra da İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey’in de istifasını verdiği öğrenildi.

Zaten Temmuz ayında da Brexit Bakanı David Davis ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde de Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Jo Jonson Brexit gerekçesiyle istifa etmişti.
Diğer taraftan Dominic Raab’ın istifasıyla ilgili görüş bildiren Nomura’dan küresel stratejist Jordan Rochester, Raab’ın istifasının durumu değiştireceğini ve kısa vadede sterlinle ilgili iyimserliğin zor olduğunu söyledi. Ancak konuşmasında söz konusu volatilitenin uzun sürmeyeceğini vurgulamayı da ihmal etmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum