Yatırım yapmaya başla!

Brexit’te Arkası Kesilmeyen Reddedilmeler ve Artan Sıcaklık

Avrupa tarafının kanayan yarası İngiltere'nin Bloktan ayrılık süreci. Dünyanın yakından takip ettiği gelişmeye dair son yaşananlar ve hüzünlü Theresa May açıklamaları.
Brexit’te Arkası Kesilmeyen Reddedilmeler ve Artan Sıcaklık

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması için belirlenen gün Parlamento tarafından reddedildi. (Başbakan Theresa May’ın Brexit anlaşmasını üçüncü kez reddetti) Ülkenin iki yıldan fazla süren acı bir kavgadan sonra çıkış planına mesafesinde yol alınmadı.

Cuma günü, Bayan May’ın İngiltere’nin düzenli olarak ayrılması için AB ile müzakere ettiği anlaşmayı reddetmesiyle Brexit, bir zamanlar radikal göründüğü sonucuna vardı. Bunlar arasında çıkışı tamamen iptal etmek için başka bir referandum, genel bir seçim veya AB’den ani bir ayrılma da yer almakta.

İşler geçerli olduğu gibi, İngiltere 12 Nisan’da bloku anlaşma yapmadan bırakacak. Çoğu milletvekili hükümetin AB’den, İngiltere’nin en yakın ticaret ortağıyla mevcut ticaret düzenlemelerini iptal etmekten kaynaklanan yaygın bozulmadan kaçınmak için Brexit’i tekrar ertelemesini isteyeceğini düşünüyor.

Sürecin Sınırları Göründü mü?

“Bu evde bu sürecin sınırlarına ulaşıyoruz.” diyen hüzünlü bir Bayan May, milletvekillerine Cuma günkü oylamadan sonra konuyla ilgili genel bir seçim yapmayı düşündüğü yönünde bir ipucu da verdi. (“Bu ev anlaşmayı reddetti. Brexit’i reddetti. Çarşamba günü, masadaki anlaşmanın tüm çeşitlerini reddetti ve bugün sadece geri çekilme anlaşmasını onaylamayı ve gelecekle ilgili bir süreci sürdürmeyi de reddetti.”)

Başbakan’ın bu haftanın başlarında, anlaşmanın kabul edilmemesi durumunda istifa etme teklifi, reddetme marjının 58 oyla daraltılmasına yardımcı oldu. Bu sefer destekçi 286 milletvekili arasında, bir zamanlar İngiliz anayasası etrafında “intihar yeleği” olarak nitelendirdiği eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve bir diğer önde gelen Brexit destekçisi olan Jacob Rees-Mogg yer alıyordu.

Ancak 34 muhafazakar milletvekili, yıllardır Avrupa Birliği’ne karşı korkanlar da dahil olmak üzere hükümete meydan okudu. Anlaşmaya karşı çıkan, Kuzey İrlanda’daki Demokrat Sendika Partisi’nden 10 milletvekilinin de karşılanması, İrlanda’da doğacak bir fiziki sınırın önlenmesine yönelik hükümlerin Kuzey İrlanda’yı İngiltere’nin geri kalanından çekebileceği mesajını veriyor.

Ana Muhalefetten Geri Adım Çağrısı

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, Bayan May’a yaklaşımından vazgeçmesi konusunda ısrar etti. “Bu anlaşma şimdi değişmeli. Başbakan bunu kabul edemezse, kendisinin gitmesi gerekiyor.” dedi. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, oylamanın birkaç dakika içinde 10 Nisan’da Brüksel’de yapılacak bir zirve için AB liderlerini topladığını söyledi.

Bloğun diğer 27 hükümetinin liderleri, İngiltere’ye Brexit anlaşması için daha fazla zaman verip vermemeye karar verecek. Uzatım için 27 hükümetin de erteleme konusunda anlaşması gerekiyor. Yetkililer, liderlerin muhtemelen yıl sonuna kadar uzatmaya açık olacaklarını, ancak İngiltere’nin Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu için seçim yapması konusunda ısrar edeceklerini söyledi.

Bloğun yöneticisi, Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva, anlaşma yapılmayacak bir çıkış “şimdi muhtemel bir senaryo” dedi. Oylama, ulusal şaşkınlık günü geldi. Brexit, Bayan May’ın anlaşmasına destek kazanması için bir süre izin vermesi adına Cuma gününden iki hafta önce ertelenmişti.

Hayal Kırıklığı ve Parlamento

Parlamento dışında birkaç bin Brexit destekçisi gecikmeyi protesto etmek için toplandı. İngiltere’nin memnuniyetsizliğini göstermek için yürüttüğü eyleme katılanların çoğu, milletvekilinin AB’den anlaşma yapmadan çıkma konusundaki isteksizliğini azaltan pankartlar salladı. “Parlamentonun tamamı insanları hayal kırıklığına uğratıyor, plastik bir taç takıyor ve 1000 yıllık İngiltere demokrasisi” dedi, Barbara Parish.

İngiltere Kilisesi, bu haftasonu din adamlarına çay partilerinde, AB’de ayrılmak ya da kalmak isteyenler arasında sürülerdeki iyileşmeleri düzenlemek için yardım istedi. Özel bir Brexit dua ve buz kırmak için “konuşma başlatıcı” paketlerin yayınladığı ifade ediliyor.

Çatışmayı Körükleyen Ayrılıklar

Bayan May’ın Cuma günkü yenilgisi, hükümeti ile Parlamentosu arasında Brexit’in yönünde daha fazla çatışma çıkması için bir sahne hazırladı.

Bir sonraki adım, Parlamentonun alternatif bir Brexit anlaşmasının çoğunluk kazanıp kazanmayacağına karar vermek için oy kullanacağı Pazartesi günü yapılacak. Milletvekillerinin AB ile olan ilişkilerini Mayıs ayının öngördüğünden çok daha fazla desteklemesi muhtemel. Ancak Başbakan daha önce sözde gösterge oyları görmezden gelebileceğini söylemişti.

Anlaşma karşısındaki çoğunluğun yeniden küçülmesine rağmen Bayan May dördüncü kez, anlaşmasını bitirmek için çalışabilir; ancak, Commons Evi’nde çabalarını yinelemesinin usule dair engelleri var.

Çoğunluk Kanadına Dair Belirsizlikler

Muhafazakar Parti, muhalefetteki İşçi Partisi’ne zemin kaybedeceğinden korkan başka bir seçim çağrısı yapmaktan nefret ediyor. Anketler, İngiliz halkının da 2017’deki son seçimlerden kısa bir süre sonra oy sandığına geri dönme zorunluluğunu önlediğini öne sürüyor. Yeni bir seçimin herhangi bir parti için kesin çoğunluk sağlayıp sağlayamayacağı açık olmasa da, Parlamentoda çıkmaza girebilir sonuçlar doğurabilir.

Cuma günü yapılan oylama Brexit anlaşmasının tamamında değildi. Milletvekilleri, Brexit’ten sonra İrlanda’da sınır görünmemesini sağlayacak mali ödemeleri, vatandaş haklarını ve sigorta poliçesini kapsayan, AB ile yasal olarak bağlayıcı boşanma şartlarına oy vermişti. Gelecekteki bir ticaret ilişkisinin bağlayıcı olmayan şartları (Brexit’in anlaşmasını ikinci olarak kabul ettiği, Brexit’in anlaşmasının ikinci kısmı) başka bir güne kaldı.

AB yetkilileri, İngiltere’nin AB’yi anlaşma yapmadan bırakması halinde, bloğun daha sonra müzakerelerin yeniden başlatılması için üç ön koşul oluşturacağını söyledi. Finansal bir uzlaştırma; vatandaşların hakları konusunda bir anlaşma ve en tartışmalı olarak da Kuzey İrlanda’da sınırın açık kalmasını amaçlayan bir anlaşma. Üçü de, İngiliz milletvekillerinin Cuma günü reddettiği anlaşmanın kilit parçaları.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum