Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit ile İngiltere’den 800 Milyar Sterlinlik Varlığın Çıkması Bekleniyor

Brexit'in bir anlaşma yapılmadan gerçekleşmesi durumunda ilk etapta 800 milyar sterlin değerinde varlık İngiltere'den çıkabilir. İşte detaylar;
Brexit ile İngiltere’den 800 Milyar Sterlinlik Varlığın Çıkması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması anlamına gelen Brexit sürecinde artık sona yaklaşılıyor. Çok uzun süren müzakereler neticesinde İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda mutabakata varıldı. Gelecekteki ilişkiler konusunda da Başbakan Theresa May ve AB arasında anlaşma sağlandı fakat bu durumun parlamento tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

İngiltere Başbakan’ı May’in daha önce ertelenen oylamayı, parlamentoda 14 veya 15 Ocak tarihlerinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Danışmanlık şirketi Ernst&Young’ın (EY) yaptığı çalışmaya göre söz konusu süreç tamamlandığında yaklaşık 800 milyar sterlin (1 trilyon dolar) tutarında varlık İngiltere’den çıkıp AB’deki finans merkezlerine geçecek.

Danışmanlık şirketi EY Finansal Hizmetler Başkanı Omar Ali, Brexit sürecinin tamamlanmasıyla ortaya çıkacak ihtimalleri değerlendirdi.

Ey Brexit Calismasiİngiltere 29 Mart tarihinde AB’den resmi bir şekilde ayrılmış olacak. Omar Ali yaptığı yorumda bir anlaşma sağlanamadan 29 Mart’a ne kadar yaklaşılırsa, o kadar varlığın çıkacağını ve çalışanların yer değiştireceğini söyledi.

İngiltere AB ile bağlarının bir düzenleme yapılmadan kesilmesini önleyecek anlaşmayı henüz yapmadı. 14 – 15 Ocak tarihlerinde parlamentoda bu anlaşmanın oylamaya sunulması bekleniyor. EY tahminlerine göre İngiltere’nin 8 trilyon sterlinlik bankacılık sektörünün 800 milyar sterlin değerindeki kısmı ülkeden çıkacak.

Brexit sonrasında en çok bankacılık sektörünün etkileneceği ve 40 bin bankacının işsiz kalabileceği gündeme gelmişti.

Brexit BankacilikYaklaşık 222 finans şirketinin Brexit hazırlıklarını takip eden EY, 2018 yılının Kasım ayında yaptığı değerlendirme ile 80 şirketin varlıklarını ve personellerinin AB merkezine taşımayı düşündüğünü bildirdi. Frankfurt Main Financa şirketinin, büyük bölümü bu çeyrekte olmak üzere 750 – 800 milyar Euro’luk varlığını Frankfurt’taki merkezine taşımasını beklendiği belirtildi.

Finansal hizmet şirketlerinin diğer Avrupa ülkelerinde 2 bin kadar yeni pozisyon belirledikleri ve en gözde merkezlerin Dublin, Frankfurt, Lüksemburg ve Paris olduğu ifade edildi. EY Finansal Hizmetler Başkanı Omar Ali, bazı şirketlerin sadece en gerekli memurlarını yolladıklarını, taşınma giderlerini göz önünde bulundurarak diğer çalışanlarını yerel olarak istihdam etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Brexit’in tam bir anlaşma yapılmadan gerçekleşmesi halinde ise şu ana kadar görülen yer değiştirmelerin sadece buzdağının tepesi olduğu yorumu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu