Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol Stokların Azalması ve Ticaret İyimserliğiyle 61 Doların Üzerinde

Petrol fiyatları güçlü gelen ABD verileri, ham petrol stoklarının azalması ve gümrük vergisi savaşında gerilimin azalmasıyla Temmuz’dan bu yana en güçlü haftalık kazancına yöneldi.
Brent Petrol Stokların Azalması ve Ticaret İyimserliğiyle 61 Doların Üzerinde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz hafta ülkedeki ham petrol stokları 4,8 milyon varillik düşüş gösterdi. Stoklardaki bu düşüş fiyatlara olumlu yansırken ticaret savaşlarındaki iyimserlikle kazancını genişletti.

ABD ile Çin’in Ekim ayında görüşmeye karar vermesi piyasalar üzerindeki baskıyı azaltırken petrol fiyatları Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi. Haftanın son işlem günü Brent petrolün varili 61 doların, ham petrolünkü ise 56 doların üzerinde işlem görüyor.

Petrol fiyatları ticaret görüşmelerindeki iyimserliğin küresel gerilimleri azalttığını işaret etmesiyle yükseldi.

Petrol GelişmeleriÇin Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada Ekim ayının başında ABD’li üst düzey temsilcilerle görüşme yapacağını duyurdu. Washington’da yapılması planlanan müzakerelerde ticaret konusu detaylıca ele alınacak. Görüşmenin pozitif bir atmosferde geçmesi halinde anlaşmaya daha da yaklaşılacak.

Eylül ayının ortasından itibaren hazırlıklara başlanacağı bildirilen açıklama sonrasında petrol fiyatları yükselişe geçti. Uzmanlar her iki taraf için de hala büyük fikir ayrılıkları olduğunu, fakat Ekim ayında yapılacak görüşmelerle ticaret anlaşmazlığının daha da kötüleşeceğine dair beklentinin geride kaldığını belirtti.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü varil başında 56,50 dolar, Kasım vadeli Brent petrolü ise 61,14 dolara kadar yükseldi.

6 Eylül PetrolTSİ 10:53’te ham petrolün varili 56,35, Brent’in 60,93 dolardan işlem görüyor. Fiyatlardaki yükselişte ABD ham petrol stoklarının azalmasının da etkisi gözlendi. ABD ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta %1,1’e tekabül eden 4,8 milyon varillik düşüş gösterdi. Bu azalma ile birlikte toplam stoklar 423 milyon varile indi.

Ülkedeki stratejik ham petrol stokları geçtiğimiz hafta da değişmedi 644,8 milyon varilde kaldı. Benzin stoklarına baktığımızda %1’e denk gelen 2,4 milyon varillik bir düşüş olduğunu görmekteyiz. Bir önceki hafta 2,1 milyon varil azalan benzin stokları son değişimle birlikte 229,6 varile gerilemiş oldu.

Ham petrol ithalatı bir önceki haftanın verileri ile kıyaslandığında günlük 976 bin artarak 6,9 milyon varile, günlük ortalama 42 bin varil artış olan ihracat ise 3,06 milyon varile yükseldi. Petrol üretimine baktığımızda bir önceki haftaya göre düşüş olduğunu görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta günlük 146.000 varil azalan ham petrol üretimi, günlük 12,4 milyon varili gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu