Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrol Stoklardaki Düşüşün Sürmesiyle 79 Dolara Dayandı

Doğal gaz fiyatlarındaki artış ve ham petrol stoklarındaki düşüş, petrol fiyatlarını yükseltti. Uzmanlar tahminlerini yukarı yönde revize etti.
Brent Petrol Stoklardaki Düşüşün Sürmesiyle 79 Dolara Dayandı

Petrol fiyatları haftaya yükselişle başladı. ABD ve Avrupa’da ham petrol stoklarının artması, ayrıca elektrik üretiminde petrole olan talebin artacağı beklentisi fiyatları destekledi.

ABD’de stoklar üç yılın en düşük seviyelerine indi. Batı Teksas türü ham petrol Temmuz ayından bu yana en yükseğe çıkarken, Brent petrol üç yılın zirvesinde geziniyor.

Varil ham petrolün fiyatı, saat 09.33’te 74,91 dolar seviyesinde bulunuyor.
Ham Petrol 74,91 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

%1,23 artıda işlem gören ham petrol, Pazartesi günü 75,31 doları aştı. Bu seviye 6 Temmuz’daki 76,98 sonrasındaki en yüksek fiyat olurken, aynı zamanda ikinci yıllık zirve olarak kaydedildi.

Ham petrolün haftalık değişim oranı %6,55, aylık %9,07 ve yıllık %87,14’e yükselmiş durumda. %1,10 artışla 78,08 dolardan işlem gören Brent petrol ise gün içinde 78,64’ü gördü.

Bu fiyat yıllık zirvenin değişmesini sağladı. Aynı zamanda 2018 yıllının Temmuz ayından bu yana kaydedilmiş en yüksek fiyat oldu. Analistler doğal gaz fiyatlarındaki artışın ardından elektrik üretimi için petrole olan ihtiyacın artacağını düşünüyor.

Goldman Sachs analistleri, kış aylarının soğuk geçmesi halinde petrol fiyatlarının 90 dolara çıkabileceğini öngördü. 2023 yılı için beklenti ise 20 dolar birden artırılarak 85 dolara yükseltildi.

Küresel arz-talep açığının beklediklerinden daha büyük olduğunu dile getiren banka analistleri, delta varyantı sonrasında talepteki toparlanmanın beklediklerinden daha hızlı olduğunu aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum