Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol Trump Açıklamaları ile Son 4 Yılın Zirvesini Gördü

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilme kararı petrol fiyatlarının 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmesini sağladı. Bu artışa rağmen yurt içindeki bazı akaryakıt şirketleri benzin fiyatlarını düşürdü.
Brent Petrol Trump Açıklamaları ile Son 4 Yılın Zirvesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmasından çekildiğini açıklaması ile son dört yılın en yüksek seviyesini gördü. Brent petrol varil başına 76,91 dolar olurken, Batı Teksas türü ham petrol 70,22 dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin söz konusu anlaşmadan ayrılma ihtimali değerlendirilirken, petrol uzmanları en korkulan şeyin fiyatların 80 dolara kadar çıkması olduğunu söylemişti. Dün yapılan açıklamalar ile petrol fiyatları tırmanışa geçti.

Yatırımcılar, OPEC’in en büyük üreticilerinden olan İran’a uygulanacak olan yaptırımlara petrol fiyatlarının nasıl tepki vereceğini merak ediyor.

ABD, 2015 yılında askıya alınan yaptırımların en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini bildirdi. Ancak İran’dan petrol ihracının durdurulacağı endişesi ile fiyatlar 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Vadeli petrol kontratları Londra ve New York’ta %2’den fazla yükseldi. ABD, İran’dan petrol alan ülkelere bu alışverişi kesmeleri için 180 gün mühlet verdi.

MUFJ Bank, Suudi Arabistan’ın piyasadaki etkiyi gidermek için diğer OPEC ülkeleri ile beraber çalışabileceğini belirtti.

Çin, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerin ise söz konusu karara muhalif kalacağı tahmininde bulundu. Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Emtia Analisti Daniel Hynes, piyasanın Trump’ın anlaşmadan çekileceği ihtimalini büyük ölçüde satın aldığını fakat halen çok fazla belirsizliğin bulunduğunu söyledi. Bu sebeple yatırımcıların şu aşamada bekle – gör mantığını yürüttüğünü ifade etti.

Temmuz vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %2,5 artış kaydetti.

Brent petrol şu dakikalarda varil başına 76,91 dolara çıkmış durumda. Dün kapanışı 74,85 dolardan yapmıştı. Batı Teksas türü ham petrol ise varill başına %2,4 artış kaydetti. UBS Wealth Management tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmasından çekilmesinin petrol fiyatlarını yükselteceği fakat hisseleri olumsuz şekilde etkilemeyeceği bildirildi. Hisselerin güçlü küresel ekonomik iyimserlik ve kar büyümesinden aldığı destekle orta vadede yükselmeye devam edeceği öngörüldü.

Yurt içinde ise kurdaki rekora ve yükselen petrol fiyatlarına rağmen, bazı firmalar benzin fiyatlarını düşürdü

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, sektörü hep birlikte takip ettiklerini ve şu anda herhangi bir zam yapılmasının gündemde olmadığını belirtti. Bu açıklamanın ardından bazı akaryakıt şirketleri fiyatlarında indirim yapıldığı görüldü. Bunlar arasında; BP, Shell, Opet ve Aytemiz Petrol gibi isimler yer alıyor.

PETROL FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN BURAYA BAKINIZ

Ortalama 6,10 lira olan kurşunsuz benzinin litre fiyatı Opet’te 6,06 liraya, BP’de 6,04’e, Shell ve Aytemiz’de ise 6,02 liraya indirildi. 5,57 lira olan motorinin fiyatı ise Opet’te 5,53 liraya, Aytemiz’de 5,51’e, BP ve Shell’de 5,50 liraya çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar