Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrol 65 Doların Üzerini Gördü!

Brent petrol Noel tatiline varil başına 65 doların üzerini görerek girdi. Kerkük petrolünün Türkiye'ye yapılacak yeni boru hattı konusunda ise Irak'tan yeni haberler alındı. İşte detaylar...
Brent Petrol 65 Doların Üzerini Gördü!

Geçtiğimiz Cuma günü varil başına 64,66 dolar olan Brent petrol, Noel tatiline 65,25 dolardan girdi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrol ise varil başına 58,36 dolardan işlem gördü. Analistler Brent petrolde teknik açıdan 65,17 dolar ile 64,94 dolar aralığını direnç; 64,71 dolar ile 64,94 dolar aralığını ise destek seviyesi olarak değerlendiriyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol fiyatlarının Noel tatili boyunca yatay bir seyir izleyeceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen 173. Olağan Toplantı kapsamında petrolde üretim kısıntısı konusunda kararlar alındı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve üye ülkeleri arasında üretim kısıntısına devam edilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Rusya Enerji Bakanı Novak, söz konusu ülkelerin üretim kısma kararından yakın bir tarihte dönmeyeceklerini ifade etti. Noel tatili süresinde uluslararası piyasalarda işlem yapılmayacak. Novak bu süreçte petrol fiyatlarını yatay seyredeceğini tahmin ediyor.

Irak, Kerkük petrollerini Türkiye’ye taşıyacak olan boru hattının inşası için ihale başlattı.

Irak ordusunun kontrolüne geçen Kerkük petrolünün İran üzerinden taşınmasını sağlayacak anlaşmanın imzaları Kasım ayında atılmıştı. Söz konusu anlaşmanın yapıldığı tarihte gelen açıklamalarda; boru hattının inşası tamamlanana kadar taşıma işleminin tankerlerle yapılacağı bildirilmişti. Son gelen haberlere göre ise bu boru hattının inşası için bir ihale başlatıldığı öğrenildi.

Başvurusu 24 Ocak 2018 tarihinde sona erecek olan ihaleye; şirketler tek başlarına veya konsorsiyum olarak katılabilecek.

Şirketler petrol boru hattının yanında; bir doğalgaz boru hattı, pompalama istasyonları ve ham petrol depolama tesisleri de inşa edecek. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Jihad’ın açıklamasına göre; 350 kilometre uzunluğunda olması planlanan boru hattının günde 1 milyon varilden fazla ham petrol taşıması tahmin ediliyor. Yapılacak olan yeni hat Kerkük-Ceyhan ham petrol hattının Irak içindeki eski ve hasarlı bölümünün yerine geçecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum