Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrolü Bir Yıldan Uzun Süredir İlk Kez 55 Doların Altından Kapandı

Petrol fiyatları, küresel büyümenin zayıflaması ve OPEC kısıntılarına karşın ABD'de artan üretime yönelik endişelerle bir ayın en düşük seviyelerini kaydediyor.
Brent Petrolü Bir Yıldan Uzun Süredir İlk Kez 55 Doların Altından Kapandı

Petrol fiyatı, Kasım ayının son 10 gününde 2018 yılının en düşük seviyelerine geriledi. Yıla 60,13 dolardan başlayan ham petrol, dalgalı bir yükseliş izledikten sonra yılın en yükseğini 3 Ekim tarihinde 76,89 dolar ile kaydetti. Buna karşın bu zirvenin kaydedilmesinin ardından hızlı bir düşüş yaşandı ve 23 Kasım’da 50,16 dolara kadar geriledi. Bu düşüşün en büyük nedenleri ise küresel büyüme endişeleri ve artan petrol üretimi olmuştu.

Arz bolluğu sorunu ve zayıflayan büyümeye yönelik endişelerle ham petrol fiyatı yüzde 0,98 oranında artıda 46,33 dolarda seyrediyor.

Petrol Arz Bolluğu Sorunu ile DüşüyorGünün en düşük seviyesini 46,13 dolarla kaydeden ham petrol fiyatı, son 1 yılın en düşük seviyelerinde seyretmeye başladı. OPEC ve koalisyonunun üretim kısıntılarının, ABD’de artan üretimi dengeleyip dengelemeyeceğine ilişkin endişeler şu an görülen düşüşün en önemli nedenlerinden birisi olarak görülüyor.

Vadeli petrol kontratlarının New York piyasasında bu hafta yüzde 10’a yakın kayıpla kapanış yapması bekleniyor.

Petrol Nymex'te Yüzde 10 DüştüFED’in faiz artırımı ve ABD hükümetinin kapanma tehdidinin ekonomik belirsizliği artırması ile diğer piyasalardaki satış dalgasına dahil oldu. Aynı zamanda yatırımcıların OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarının artan arz fazlasını gidermeye yetmeme ihtimalini düşündükleri görülüyor.

ABD’de kaya petrolü üretimindeki sürekli artışın, OPEC ve ortaklarının piyasayı dengeye kavuşturmaya yönelik çabalarını olumsuz etkileyeceği endişeleri nedeniyle son 4 yılın en kötü çeyrek dönem performansını gerçekleştirmeye işaret ediyor. Aynı zamanda FED Başkanı Powell’ın, 2019 yılında faiz artırımları konusunda daha temkinli olacaklarını kaydetti. Buna karşın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in dünyanın en büyük ikinci ekonomisini desteklemeye yönelik yeni bir reform hamlesinden bahsetmemesi ile büyümeye yönelik endişeler artış gösterdi.

Uzmanlar Ocak’ta OPEC’in kısıntısına karşın ABD’nin kaya petrolü üretiminin mevcut fiyatlarda hızı koruyamaması konusunda endişeli.

ABD Kaya Petrolü Endişe VeriyorNH Investment & Securities Co. Emtia Traderı Hong Sungki, “Talep bu noktada daha büyük sorun, zira OPEC + grubu üretimi Ocak ayından itibaren kısacak ve ABD’de kaya petrolü üretiminin mevcut fiyatlarda hızını koruyup koruyamayacağı da kuşkulu,” ifadelerini kullandı. Sungki, 2016 yılında OPEC’in üretimi kısması sonrasında petrol fiyatlarının 2017 ortasına kadar zayıf kaldığını da hatırlattı. Buna bağlı olarak piyasanın bir denge görmesinin zaman alabileceğine değindi.

Şubat vadeli WTI kontratları Nymex’te 39 sent yükselişle varil başına 46,27 dolara çıktı. Dün ise yüzde 5’e yakın düşerek 45,88 dolardan kapanış yaptı. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 17 altında seyrediyor. Şubat vadeli Brent petrolü kontratları ise Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,7 yükselişle varil başına 54,75 dolara çıktı. Dün ise yüzde 5’i aşan bir düşüşle 54,35 dolara inmiştir. Brent petrolü bir yıldan daha uzun süredir ilk defa 55 doların altında kapanış yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum