Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrolde 2021 Yılı Beklentisi 50 Dolara Yükseltildi

Petrol stoklarının fazla olmasının fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği söylenen EIA raporunda, ortalama fiyat tahminleri yukarı yönde revize edildi.
Brent Petrolde 2021 Yılı Beklentisi 50 Dolara Yükseltildi

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Ağustos 2020 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nu yayımladı. Yapılan açıklamada Covid-19 salgını nedeniyle azalan ekonomik aktivitenin 2020 yılında enerji talebinde ve arz tarafında değişikliğe yol açtığı belirtildi.

Halen doğal gaz, kömür, elektrik ve sıvı yakıtlar olmak üzere tüm enerji kaynaklarında belirsizliğin devam ettiği söylendi. ABD ekonomisinin 2021 yılına kadar yükseleceği varsayımı ile yapılan tahminlere göre, petrolde fiyat beklentilerinin yükseltildiği kaydedildi.

EIA, Brent petrolün varil fiyatının 2021 yılında ortalama 50 dolarda seyredeceğini öngörüyor.
Brent Petrol 45 Dolar
Kaynak: Investing

Brent petrolün varil fiyatı TSİ 14:00 sularında %1,39 artıda 45,12 dolardan işlem görüyor. Fiyatların Temmuz ayında Haziran’a göre 3 dolar arttığı belirtilen raporda, 2020’nin ikinci yarısında 43 dolar, gelecek yıl ise 50 dolar seviyesinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu yıl için daha önce 40,5 dolar olan ortalama fiyat beklentisi 41,4 dolara yükseltildi. ABD’de Temmuz ayında benzinin perakende fiyatında 10 cent artış olsa da, bir önceki yılın aynı dönemine göre 56 cent daha ucuz.

Kurum analistleri Eylül ayında fiyatların galon başına 2,04 dolara çıkmasını bekliyor. Yılın ikinci çeyreğinde ABD sıvı yakıt tüketiminin, geçen yılın aynı dönemine kıyasla günlük ortalama 4,1 milyon varil azalarak, 16,2 milyon varile indiği açıklandı.

Halen çok yüksek olan ham petrol stokları fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.
Ham Petrol 42 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrolün varil fiyatı da Nisan ayında dip seviyeleri gördü. Coronavirüs salgını nedeniyle uçuşların durdurulması, işyerlerini kapatılması ve insanların evlerinde durması küresel akaryakıt talebini düşürdü.

Bunun etkisiyle sert gerileyen petrol fiyatları Haziran ayı itibarıyla normalleşmeye geçilmesiyle toparlandı. Şu sıralarda ise 42 dolardan işlem görüyor. EIA raporunda, ABD’nin günlük ham petrol üretim beklentisi 370 bin varil düşürüldü.

Buna göre 2020 yılında ABD günlük ham petrol üretimi için beklenti 11,3 milyon, gelecek yıl için ise 11,1 milyon varil oldu. Geçtiğimiz aylarda meydana gelen fiyat düşüşlerinin ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), arz kesintisine giderek piyasanın dengeye kavuşmasına yardımcı olmuştu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum