Yatırım yapmaya başla!

BP’nin İkinci Çeyrek Karı Geriledi

BP’nin İkinci Çeyrek Karı Geriledi

Bildiğiniz gibi petrol fiyatları yılın ikinci yarısında düşüş göstermeye başladı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, Avrupa’nın en büyük üçüncü petrol üreticisi şirket olan BP’nin kar oranlarında düşüş oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, tek seferlik kalemler ve stok değişimlerine göre düzenlenmiş kara bakıldığında, rakamların bir önceki yıl 3.6 milyar dolarken bu yıl 1.3 milyar dolara indiği bildirildi. Bu miktar Bloomberg anketine katılan ekonomistler tarafından 1.7 milyar dolar civarında olması bekleniyordu. Londra merkezli şirket, işlemlerde de %5.8 kadar geriledi.

Petrol vadelileri düşüşünü beşinci güne taşıyor. Güney Irak’tan yapılan petrol ihracatında rekor seviyeye ulaşıldı. Petrol 6 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra toparlanmaya başlasa da küresel arz fazlası sorunu bu düşüşün devam edeceğinin işaretlerini veriyor.

ABD 30 yılın en yüksek seviyesinden üretim gerçekleştiriyor. Benzer şekilde OPEC’in önde gelen üyeleri de üretimlerini rekor seviyede devam ettiriyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy; “Petrol üreten grup ve ülkelerin arzı sürdürmeye yönelik bağlılıkları dikkate alındığında dip seviyeye yakın olduğumuz söylenemez. Düşen talep karşısında arz tarafından bir yanıt gelmemesi ile ilgili endişe bulunuyor,” şeklinde yorumda bulundu.

Petrol piyasasındaki gelişmelerden de kısaca bahsetmek gerekirse; Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex işlemlerde dün 75 sent değer kaybetti ve 47.39 dolara indi. Bugün, Singapur saati ile 12.58’de ise varil başına 47.29 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %32 altında seyrediyor.

Eylül vadeli Brent Petrol kontratı ise dün 53.47 dolar civarından alıcı bulurken, bugün %1.1 oranında bir gerileme ile varil başına 52.89 dolardan işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum