Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BP Hisselerinin 2021 Yılında %64’e Yakın Ralli Yapması Bekleniyor

Pandeminin ekonomide ve borsadaki etkilerine değinen Barclays bankası analistleri, önümüzdeki yıl sert yükseliş ve düşüş beklediği hisse senetlerini açıkladı.
BP Hisselerinin 2021 Yılında %64’e Yakın Ralli Yapması Bekleniyor

Londra merkezli yatırım bankası ve dünyanın en büyük finans şirketlerinden olan Barclays analistleri bazı hisse senetleri için 2021 tahminlerini paylaştı.

Birçok önemli hisse senedinde %50’den fazla ralli öngören analistler, coronavirüs salgınının kontrol altına alınıp, normalleşmeye geçilmesinin borsaları destekleyeceğini ifade etti.

Bankanın analistleri hisse senedinde en fazla artış olmasını beklediği ismi, büyük petrol şirketi BP olarak açıkladı.
BP Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

Barclays analistleri önümüzdeki yıl BP hisselerinin %63,7 oranında yükselmesini bekliyor. Analistler Covid-19 aşısının bulunmasının borsalarda ralli sağlayarak, hisse başına kazançları da artıracağını belirtiyor. Bu doğrultuda en fazla primlenmesi öngörülen şirket hissesi ise BP oldu.

Londra Borsası’nda işlem gören BP hisseleri şu sıralar %0,86 ekside seyrediyor. Banka tarafından yapılan değerlendirmede en fazla yükseliş beklenen diğer şirketler %50,5 ile ABN Amro, %47,2 ile BT Group olurken, en fazla düşüş beklenenler %46,1 kayıpla Lufthansa, %34,1 ile Adyen ve %30,5’le Ocado oldu.

Lufthansa gibi hava yolu şirketleri için genel olarak beklentinin kötü olması, pandemi nedeniyle dünya genelinde seyahatlerde meydana gelen sert düşüş oldu. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) raporuna göre bu yıl hava yolu sektörü 118,5 milyar dolar civarında zarar açıklayacak.

Hisse senetlerine dair olumlu beklenti paylaşılsa da, pandemiye bağlı kısa vadeli görünümün belirsiz olduğuna dikkat çekiliyor.

Barclays Avrupa Öz Sermaye Stratejisi Başkanı Emmanuel CauKurum analistleri 2021 yılında küresel gayrisafi yurt içi hasılada %5,4 oranında büyüme bekliyor. Bu oran gerçekleşirse, 2010 yılından bu yana en keskin büyüme olacak. Uzmanlar pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte Avrupa şirketlerin kazançlarında %50’ye yakın artış olmasını tahmin ediyor.

Avrupa göstergesi STOXX Europe 600 Endeksi’nde ise ortalama %13’lük bir artış bekleniyor. Uzmanlar pandeminin ekonomide açtığı yaraların sarılması için uygulanan para ve maliye politikalarının yürürlükte kalması gerektiğini ifade ediyor.

Büyük ölçüde toparlanan Çin, geçtiğimiz günlerde 2021’de ekonomisinin tamamen normale döneceğinin işaretini vermişti. Analistler ABD ve Avrupa’nın da acilen toparlanması ve tüketici harcamalarının olağan akışına dönmesi gerektiğini belirtiyor.

Normale giden yolun muhtemelen engebeli olacağını belirten Barclays Avrupa öz sermaye stratejisi başkanı Emmanuel Cau, özellikle bu kışın zor geçeceğine dikkat çekiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum