Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP CEO’sundan İklim Aktivistlerine; Toplumu Kutuplaştırmayın, Enerji Şirketlerini Şeytanlaştırmayın

BP CEO’su Bob Dudley iklim aktivistlerinin toplumu kutuplaştırmaktan kaçınmaları gerektiğini söyleyerek; “enerji şirketlerini şeytanlaştırmayın” dedi.
BP CEO’sundan İklim Aktivistlerine; Toplumu Kutuplaştırmayın, Enerji Şirketlerini Şeytanlaştırmayın
Son Güncelleme: 
Yorum

BP CEO’su Bob Dudley, fosil yakıtların iklim değişikliğine nasıl katkıda bulunduğunu vurgulamak amacıyla düzenlenen birkaç haftalık protestoların ardından iklim aktivistlerine şirketleri şeytanlaştırmamaları için çağrıda bulundu.

Enerji devi son aylarda, göstericiler daha düşük karbonlu bir geleceğe yönelik ilerleme eksikliği konusunda giderek daha fazla sinirlenirken pek çok kez aktivist grupların hedefi haline gelmişti.

Gelişmeler üzerine konuşan Bob Dudley; “Şirketleri veya grupları şeytanlaştırmanın hiçbir şeye yardımcı olacağını sanmıyorum” diyerek kutuplaşma konusunda uyardı.

Bob Dudley Şirketleri Şeytanlaştırmak Hiçbir İşe Yaramaz Bunun toplumu kutuplaştırdığını dile getiren Bob Dudley, böyle bir ortamda karmaşık sorunların içinden geçmenin gerçekten zor olduğunu aktardı. BP’nin iklim protestocuları ile ilerlemeye devam eden anlamlı diyalogu sürdürmeyi umduğunu söyleyen Dudley, Londra’nın bu güçlü tartışmanın dünyanın merkezi gibi göründüğünü de ekledi.

Bu noktada Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğini; “zamanımızın belirleyici konusu” olarak kabul ettiği, krizi sürdürülebilir kalkınmanın önündeki en büyük zorluk olarak tanımladığı hatırlatıldı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Vurgusu Mayıs ayının başından beri Greenpeace’deki iklim aktivistleri, BP’nin İngiltere’deki karargahını ablukaya almış, şirketin Avrupa üssü dışında dünya çapındaki benzin istasyonlarında gösteriler düzenlemişti. Greenpeace, BP’yi yeni petrol ve doğal gaz arama projelerini derhal sonlandırmaya ve sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya çağırmıştı. Dudley de açıkça Greenpeace’in taleplerine atıfta bulunarak; “Gerçek şu ki, bunu çözmek için tüm enerji formlarını alacak” dedi.

Gruplardan birinin onlardan yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmelerini istediği ama bunun yenilenebilir enerji kaynakları için bir yarış değil, emisyonları azaltmak için bir yarış olması gerektiğini savundu.

Bob Dudley İklim Aktivistleri Yanıt Yenilenebilir Enerji Yarışı Değil Emisyon Azaltma Yarışı Olmalı Greenpeace İngiltere’den Rosie Rogers da bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada; “BP’nin kuzeydeki sermaye harcamalarının % 95’i fosil yakıtlar üzerine. Eğer Bob Dudley, iklimdeki acil duruma bir çözüm bulmak için hissedarlarının parası kadarını harcasaydı, sorunu çözmeye çok daha yakın olurduk. Bilim çok açık ve petrol devlerine esneklik payı bırakmıyor. Ya fosil yakıtları bırakacaklar ya da bir iklim felaketinin tüm etkileriyle karşı karşıya kalacağız” dedi.

Şirketin web sitesine göre karbonu azaltma ve emisyonları azaltma yaklaşımının stratejisine dahil edildiğine inanan BP, bugün ikinci çeyrekteki kazançlarıyla da gündeme geldi. Düşük petrol fiyatlarına rağmen beklentileri karşıladığını açıklayan BP 2ç19’daki beklenti üstü karı ile güçlü performans sergiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu