Yatırım yapmaya başla!

BP CEO’su İran Yaptırımları Yüzünden Petrol Fiyatlarında Aşırı Oynaklık Bekliyor!

İngiliz enerji devi British Petroleum'un CEO’su Robert Dudley, bugün verdiği bir demeçte ABD’nin İran yaptırımları nedeniyle petrol fiyatlarında aşırı dalgalanma beklediğini söyledi.
BP CEO’su İran Yaptırımları Yüzünden Petrol Fiyatlarında Aşırı Oynaklık Bekliyor!

Strateji uzmanları Trump’ın İran’ın ham petrol ihracatına yaptırım getirme ısrarının petrol endüstrisini ve fiyatlarını kötü etkileyeceği yönünde uyarılar yaparken, endişe verici bir yorum da BP CEO’sundan geldi. Bugün CNBC’ye verdiği demeçte konuşan Robert Dudley, İran’ın petrol endüstrisini çevreleyen belirsizliğin petrol fiyatlarında aşırı dalgalanma yaratabileceğini söyledi.

“Bence aşırı oynaklık 45 gün sürecek” diyen Dudley’in açıklamalarının petrol piyasasının tedirgin olduğu bir zamanda kalması dikkat çekti. Sonuçta, petrol piyasası oyuncularının şu sıralar, yani ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci turunun yürürlüğe gireceği 4 Kasım’a yaklaşırken gelişmeleri dikkatle izledikleri biliniyordu.

İlgili haberde İran üretiminin ABD yaptırımlarından ne kadar etkileneceği konusunda büyük bir belirsizlik olduğu hatırlatıldı.

BP CEO’su İran Yaptırımları Petrol Endüstrisini Ne Kadar EtkileyecekÇünkü bu daha çok ülkeden petrol satın alan müşterilerin ABD’nin ikinci tur yaptırımlarından korkup korkmadıklarına bağlı olacaktı. Örneğin, BP’nin rakibi Fransız enerji devi Total Ağustos ayında İran pazarından çıktığını açıklamış, buradaki petrol ve gaz projelerinden çekildiğini duyurmuştu. İşte bu noktada BP CEO’sunun açıklamaları haliyle ilgi çekti çünkü o da diğer birçok ünlü isim gibi petrol fiyatları konusunda belirsizlik öngördü.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Görmek için Tıklayın!

Burada bazı analistlerin piyasadan günlük 1.5 milyon varil çıkabileceğini tahmin ettiği, haliyle fiyatların daha da yükseleceği görüşlerinin arttığı söylendi.

BP CEO’su Petrol Piyasalarında Aşırı Oynaklık Bekliyor Öte yandan, Dudley’in küresel GSYH büyümesi nedeniyle (IMF’nin 2018 ve 2019 için tahmini % 3.7) yüksek fiyatlardan kaynaklanacak bir talep düşüşü öngörmediği de kaydedildi.

“Dünyadaki gayri safi yurt içi hasıla büyümesine bakıyorsunuz ve bu da petrol için talep artışını gösteriyor ki bu onlarca yıldır böyleydi” diyen Dudley, bugün verdiği başka bir demeçte de iyi petrol fiyatlarından daha uzakta olduklarını söyledi ve şirketin petrol fiyat aralığını varil başına 60 – 65 dolar olarak belirlediği aktarıldı.

Şirketi çok daha düşük bir petrol fiyatına planlayacaklarını vurgulayan Dudley; “Suudi Arabistan’ın pazara sunabileceği kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum ama diğer tarafta Venezuela’daki beklenmedik durumlar ve İran yaptırımları var” diyerek, piyasanın dengedeymiş gibi göründüğünü fakat şu anda istikrarlı olmadıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum