Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP CEO’suna Göre Petrol Fiyatları 50 ila 65 Dolar Arasında Olmalı

BP CEO’su verdiği demeçte, yoğunlaşan risklerin önümüzdeki aylarda bir enerji piyasası krizini tetikleyebileceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
BP CEO’suna Göre Petrol Fiyatları 50 ila 65 Dolar Arasında Olmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

BP CEO’su verdiği demeçte, yoğunlaşan risklerin önümüzdeki aylarda bir enerji piyasası krizini tetikleyebileceğini söyledi. Bob Dudley’nin yorumları, enerji piyasası katılımcılarının ABD’nin Venezuela yaptırımlarının beklendiği ve OPEC liderliğinde potansiyel bir arz fazlalığını dengelemek için üretim kesintilerinin yapıldığı bir zamanda geldi.

OPEC plus koalisyonundan yapılan üretim kesintilerinin petrol fiyatlarının dengelenmesine yardımcı olup olmayacağı sorulduğunda Dudley; “burada birçok değişken var ve gerçek bir darlığa yol açabilecek birçok şey var” dedi.

Mısır, Kahire’de düzenlenen enerji forumunda konuşan Dudley, Venezuela’daki trajik koşullara, Libya’daki belirsizliğe, Kuzey Amerika’nın yükselen üretimine ve İran yaptırımlarına işaret etti.

BP CEO’su Bob Dudley: Petrol Piyasası Belirsizliği Gerçek Bir Sıkıntıya Darlık Yol Açabilir “Öyleyse OPEC plus ülkeleri ilk çeyrekte üretimi azaltmaya karar verdiler ancak bundan gerçek bir veri bile alamıyoruz. Verilerin nasıl göründüğünü görmek zorunda kalacağız fakat piyasalar bana sıkıntı veriyor” diyen Dudley, BP’yi dünya için iyi olduğunu düşündüğü 50 ila 65 dolar arasında bir yola sokmak için planladıklarını aktardı. Bu aralığın hem üreticiler hem de tüketiciler için iyi olduğunu belirtti.

OPEC ve OPEC dışı üreticilerin Nisan’daki bir sonraki toplantıda enerji piyasasını desteklemek için daha fazla harekete geçip geçmemeleri gerektiği yönündeki soruya da şöyle cevap verdi:

BP CEO'su Mısır Yatırım Açıklaması“Piyasalara bağlı uluslararası bir petrol şirketi olarak düşünüyorum, bence bunun hakkında bir fikrim olmamalı.” Petrol fiyatının 50 ila 65 dolar arasında olmadı gerektiğini savunan BP CEO’su ayrıca fiyatlar çok yüksek ya da çok düşük olduğunda bunun istenmeyen sonuçlara yol açacağını söyledi. Tüm bunların yanında CEO, BP’nin Mısır’da 1.8 milyar dolarlık yatırım yapacağından ve doğal gazda son 5 yıl içindeki büyük satış çabasından bahsetti.

Kuzey Afrika yatırımının son iki yıl içinde dünyadaki en büyük yatırım olduğunu dile getiren Dudley, yatırımların Nil Deltası’nda yoğunlaştığını kaydetti.

BP CEO Nil Yatırımları “Bugün operasyonlarımızın ölçeği çok büyük. Süveyş Körfezi’nde petrol üretiyoruz ancak son 5 yıl içindeki odağımız doğal gaz için itici bir gücün olması. Nil Deltası’ın her tarafındaki yatırımlar, ülkenin ve aynı zamanda diğer şirketlerin burada güç kazanmasına yardımcı oluyor.” diyen Dudley, Mısır’da uygulanan güçlü reformlara övgüde bulundu.

Beş, yedi ya da sekiz yıl öncesine gittiğinizde her gün elektriğin bile garanti edilemediğinin üzerini çizen Dudley, ülkenin altyapısına gönderme yaptı ve Mısır’ın üreten bir ülkeden enerji ihraç etmeye başlayan bir ülkeye doğru hareket ettiğini bildirdi. BP’nin 2019’da Mısır’da ne kadar harcayabileceği yönündeki sorulara da CEO, aşağı yukarı 1.8 milyar dolar olacağını söyleyerek cevap verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu