Yatırım yapmaya başla!

BP CEO’su Bob Dudley İstifa Edip Yerine Bernard Looney Geliyor

Enerji devi BP'nin CEO'su Bob Dudley istifa ederken, yerine gelecek Bernard Looney'in başarılı olacağı söyleniyor.
BP CEO’su Bob Dudley İstifa Edip Yerine Bernard Looney Geliyor

Enerji devi British Petroleum’un Cuma günü yaptığı açıklamada, CEO Bob Dudley’in mevcut rolünden istifa edeceği söylendi. 40 yıl boyunca BP ile çalışan ve CEO’luk görevini neredeyse 10 yıldır sürdüren Dudley’in yerine, şu anki Upstream genel müdürü olan Bernard Looney gelecek.

FTSE 100 devi yaptığı basın açıklamasında, 64 yaşındaki Dudley’in 4 Şubat 2020’de, 2019 tam yıllık sonuçlarının teslim edilmesinin ardından görevinden çekilmeye karar verdiğini söyledi. 31 Mart’ta da emekli olacağını açıkladı.

49 yaşındaki Looney, şu anki rolüyle 5 Şubat’a kadar devam edecek ve bu noktada dizginleri Dudley’den alacak. Bu şekilde BP yönetim kuruluna katılmış olacak.

Looney 5 Şubat'ta Göreve GelecekDudley bugün yaptığı açıklamada, BP’ye hizmet etmenin ve bu sektörde 40 yıl boyunca çalışmanın, ömür boyu sürecek bir ayrıcalık olduğunu ifade etti. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insanla birlikte çalıştığını söyleyen Dudley, dünyaya enerji sağlamak için bir araya getirdikleri ile gurur duyduklarını belirtti.

Konuşmasının devamında Bernard Looney’e de değinen Dudley, “Bernard şirkete liderlik etmek için müthiş bir seçim. BP’yi ve endüstrimizi herkes kadar iyi biliyor ama yaratıcı ve geleneksel çalışma biçimlerine bağlı değil. Düşük karbonlu geleceğe geçiş sürecinde BP’yi düşünceli bir şekilde yöneteceğinden hiç şüphem yok,” ifadelerini kullandı.

6 Nisan 2009 tarihinde yönetim kuruluna atanan Dudley, 1 Ekim 2010 yılında grubun genel müdürü olmuştu. 1979 yılında Amoco Corporation ile sektörde faaliyet göstermeye başlayan Dudley, 1999 yılında BP ile Amoco arasındaki birleşmeyi takiben BP’de strateji genel müdürlüğü görevini icra etmeye başlamıştı.

Dudley, BP Deepwater Horizon petrol sızıntısı olarak bilinen felaketin ardından Gulf Coast Restoration Organization’da başkan ve CEO olarak görev aldı.

Gulf Coast Restoration Organization Başkanı Olarak Görev YaptıBernard Looney ise BP’nin dünya çapındaki tüm petrol ve gaz arama, geliştirme, üretim faaliyetlerinden sorumludur. Upstream segmenti, yaklaşık 30 ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 17 bin kişiden oluşurken, günde yaklaşık 2,6 milyon varil eşdeğeri petrol ve gaz üretiyor.

Bernard, BP’yi sektöre metan saptama yöntemleri konusunda liderlik etmesinin yanı sıra son iki yılda yaklaşık 3 milyon ton CO2 eşdeğeri sürdürülebilir emisyon azaltımı sağlamaya teşvik etmiştir.

BP hisseleri, 12 aylık bir süre içinde yüzde 18’den fazla düşüş kaydederken, haberin geldiği sırada Londra piyasalarının henüz açılmadığı için ilk tepkiler bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum