Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP 2Ç19 Kârı, Düşük Petrol Fiyatlarına Rağmen Beklenti Üstü

Enerji devi BP, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazançlarının düşen petrol fiyatlarına rağmen beklentileri karşıladığını açıkladı.
BP 2Ç19 Kârı, Düşük Petrol Fiyatlarına Rağmen Beklenti Üstü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji devi BP, bugün beklenenden daha iyi ikinci çeyrek net kârı açıkladı ve beş yıllık planının tam ortasında hedefte olduğunu bildirdi. İngiltere merkezli petrol şirketi, net kâr için vekil olarak kullanılan ikame maliyet kârının altında yer alan ikinci çeyreği, 2,8 milyar dolar olarak bildirdi. Reuters anketine katılan analistlerin beklentisi ise 2,5 milyar dolar düzeyindeydi.

Net kâr, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 2,8 milyar dolar, 2019 yılının ilk çeyreğinde ise 2,4 milyar dolar oldu.

BP 2019 İlk Çeyreğine Göre 2,4 Milyar DolarBP CEO’su Bob Dudley, “Sayıların iyi olduğunu düşünüyorum. Bu şimdi üst üste 10. çeyrek ile ilgili olarak beklentilerimizin çok üstünde. Bu iyi ve güçlü bir çeyrek,” ifadelerini kullandı. BP, çeyreğin sonucunun 2018 yılının ikinci çeyreğine göre düşük olan petrol fiyatları ile dengelenen iyi işletme performansını sürdürdüğünü de belirtti.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, 2018 yılının ikinci çeyreğinin sonuna göre yüzde 14’ten az bir düşüşle 64,15 dolar seviyesinde gerçekleşti. ABD West Texas Intermediate ham petrolü ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 daha düşük seyrediyor ve 57,25 seviyesinden işlem görüyor.

FTSE 100 devi olan şirket, yukarı ve aşağı akım bölümlerinin üç aylık dönemde 30 Temmuz’a kadar güçlü bir performans gösterdiğini söyledi.

Temmuz Sonuna Kadar Güçlü Performansİngiliz şirket, üretimin günde yüzde 4 oranında artışla ortalama 3,8 milyon varil petrole eşdeğer olduğunu da açıkladı. İkinci çeyrek için toplam gelirin ise bir önceki yıla göre yüzde 4,1 oranında düşüşle 73,75 milyar dolara düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi. BP hisseleri ise bu sabahki işlemlerde yüzde 3 değer kazancıyla işlem gördü.

BP, Meksika Körfezi petrol sızıntısı ödemelerinin vergi sonrası bazda 1,4 milyar dolar olması, ikinci çeyrekte esas olarak planlanan yıllık ödemeler olduğunu söyledi. Dudley, “İşletmelerimizde güvenilir performans ve disiplinli büyüme, güçlü kazançlar, nakit akışı ve hissedarlara geri dönüş sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

CEO, dünyanın enerji ihtiyacını düşük karbonla sağlamaya yardımcı olduklarını ve enerji geçisine önemli katkı sağlayabilecek işletmeleri büyütmelerine izin verdiğine dikkat çekti. Şirketin, çeyrek dönemlik temettüsü ise 10,25 sentlik pay ile sürdürdüğü de ifade edildi.

BP’nin ikinci çeyrek sonuçları, Fransız Total’in geçen hafta ikinci çeyrekte düzeltilmiş net kârda yaklaşık 20 düşüş açıklamasından sonra geldi.

Total Kazançlarının Ardından AçıklandıParis’te listelenen firma, düşük petrol fiyatları, gaz fiyatlarındaki keskin düşüşler ve rafinaj marjları gibi yılın ilk yarısında olumsuz piyasa koşullarına işaret etmişti. Dünyanın diğer büyük petrol ve gaz şirketlerinin birçoğunun son üç aylık rakamlarını önümüzdeki günlerde rapor etmesi planlanıyor.

İngiliz Hollandalı enerji devi Royal Dutch Shell’in ikinci çeyrek sonuçlarının Perşembe günü, ABD merkezli Exxon Mobile ve Chevron’un ise Cuma günü ikinci çeyrek kazançlarını açıklaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.