Yatırım yapmaya başla!

BP’nin 2019 Üçüncü Çeyreğinde Net Karı %41 Geriledi!

İngiliz dev petrol şirketi BP, 2019'un üçüncü çeyreğine ilişkin net kar rakamlarını açıkladı. Veriler, %41 oranında bir düşüş kaydedildiğini gösterdi.
BP’nin 2019 Üçüncü Çeyreğinde Net Karı %41 Geriledi!

Londra merkezli petrol lideri British Petroleum (BP), 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin net kar rakamlarını açıkladı. Refinitiv tarafından duyurulan bu veriler, düşük petrol fiyatlarının yarattığı atmosferin etkisiyle şirketin net karında %41 oranında değer kaybı olduğuna işaret etti.

BP’nin üçüncü çeyrekteki yenileme maliyeti karının 2 milyar dolarlık beklenti yerine 2.3 milyar dolar olarak gerçekleştiği öğrenildi.

2 Milyar Dolarlık Beklenti GerçekleşmediŞirketin net karı bir önceki yılın aynı döneminde 3,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. BP’nin bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal verileri ise 2,81 milyar dolar olmuş ve bu rakam beklentilerin oldukça üzerinde gelmişti.

Yılın ikinci üç aylık döneminde düzeltilmiş olarak bu rakamı yakalayan şirket, analistlerin öngörülerini yansıtan 2.17-2.63 milyar dolar arasındaki beklentilerin tamamını geride bırakmıştı.

Bununla birlikte BP, ikinçi çeyrekte elde ettiği 5.16 milyar dolarlık faiz ve vergi öncesi kar ile de 4.19 olan beklentileri aşmıştı. Şirketin bugün yayımladığı rapor ayrıca, 40 yıldır BP bünyesinde çalışan ve yaklaşık 10 yıldır şirketin CEO’luğunu üstlenen Bob Dudley’in yakın zaman içinde görevinden istifa edeceğini yeniden gündeme getirdi.

64 yaşında olan Dudley, 4 Şubat 2020 tarihinde tam yıllık sonuçları teslim etmesinin ardından görevinden çekilecek ve yerine Genel Müdür Bernard Looney gelecek.

Bob Dudley BPDudley, Eylül ayında yaptığı bir açıklamada BP’nin en önemli projelerinden bazılarını satmayı düşündüğünü açıklamış ve şirketin çevresel koşullarını iyileştirmek için yapılan yatırımları azaltacağını duyurmuştu. Son zamanlarda pek çok kez iklim aktivisti grupları tarafından hedef alınan petrol devi, eleştirilere maruz kalmıştı.

Düşük karbonlu bir gelecek isteyen ve bu konuda BP’ye yüklenen göstericiler şirketin bu konuda gerekeni yapmadığından şikayet etti. Öte yandan şirket, geçtiğimiz yılla kıyaslandığında hisselerinde %4’ün üzerinde düşüş kaydetti.

Meydana gelen bu durumda, enerji fiyatlarının düşük seyretmesi ve küresel talepteki zayıflığın büyük ölçüde petrol sektörünü etkisi altına alması rol oynadı. Çarşamba günü Royal Dutch Shell, 2019’un son çeyreğine ilişkin son rakamlarını açıklayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum