Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BP 14 Yılın En Yüksek Kârını Elde Etti

İngiliz petrol şirketi BP, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 14 yılın en yüksek kârını elde ederken, temettü mesajı verdi. İşte detaylar;
BP 14 Yılın En Yüksek Kârını Elde Etti
HABER GİRİŞ

British Petroleum (BP) bugün 2022 yılının ikinci yarısına ait finansal sonuçlarını yayımladı. BP ikinci çeyrek kârının 8,45 milyar dolar ile 14 yılın en yükseği olduğunu bildirdi. Güçlü rafinaj marjları ve ticaretinin, temettü ile yeni petrol ve gaz üretimine yönelik harcamalarını artırmaya teşvik ettiği de belirtildi.

BP’nin İcra Kurulu Başkanı Bernard Looney, şirketin iyi çalıştığını ve güçlenmeye devam ettiğini dile getirdi. Looney, “Yakın vadede enerji güvenliğine yardımcı olmak için hidrokarbonlara daha fazla yatırım yönlendireceğiz. Muhtemelen hidrokarbonlar için yaklaşık yarım milyar dolar harcayacağız,” dedi.

BP 2022 İkinci Çeyrek Sonuçları
Kaynak: BP

Şirket bu yıl toplam sermaye harcamasını 14 milyar ila 15 milyar dolar aralığında tutmayı planladığını açıklamıştı. İkinci çeyrek raporunda ise temettüsünü yüzde 10 artırarak hisse başına 6,006 sente yükselttiğini gösterdi.

BP, yılın ilk yarısında 4,1 milyar dolar hisse geri alımı gerçekleştirdikten sonra mevcut çeyrek için 3,5 milyar dolarlık planını da açıkladı. Ham petrol ve gaz fiyatlarının yanı sıra rafine marjlarının üçüncü çeyrekte yüksek kalmasını beklediğini belirten BP, fazla nakdin yüzde 60’ını hisse geri alımlarında kullanma hedefine bağlı kalacağını ifade etti.

Gelirindeki artışın borçlarını azaltmasına da yardımcı olduğunu belirten BP, Mart sonundaki 27,5 milyar dolarlık borcunu 22,8 milyar dolara düşürmeyi başardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.