Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bozdağ’dan Yeni Anayasa Açıklaması: CHP Sıcak Bakmadı!

Adalet Bakanı Bozdağ, Anayasa’da aile birliği hakkında da değişiklik yapılacağını böylelikle ailenin kadın ile erkek arasında kurulabileceğini duyurdu.
Bozdağ’dan Yeni Anayasa Açıklaması: CHP Sıcak Bakmadı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bugün katıldığı bir programda Anayasa değişikliği süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Bozdağ, yapılan hazırlığın parlamento grubundaki partilerle görüşülüp önerileri alınarak şekilleneceğini söyledi. Son şekli ile meclise sunulacağını kaydetti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) seçim ittifakı olan Cumhur ittifakı ile değişiklik tasarısı üzerine çalışıldığını anımsattı. MHP’nin konudaki desteğini de yineledi.

Anayasa Değişikliğine Sıcak Bakılmadı

Bozdağ yaptığı açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanekili Engin Altay ile yapılan görüşmeden sonra hazırlık çalışmalarına katkı vermeyeceklerini bildirdiğini aktardı. Anayasa’daki değişikliğe sıcak bakılmamasının sebebi olaraksa, meclis seçimlerinin yakın olması sunuldu.

Teklif taslağının son hali ortaya çıktıktan sonra CHP tarafının değerlendireceğini paylaşan Bozdağ, açık kapı bırakıldığını ancak genel olarak anayasa değişikliğine sıcak bakmadıklarını vurguladı.

Referanduma Karşı Mesafeli Duruş Sergilendi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başörtüsü konusunda tutumlarının net olduğunu aktararak, Anayasa’daki başörtüsü hakkındaki düzenlemeyi desteklediklerine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca aileyle ilgili Anayasa değişiklik konusunda da HDP’nin değerlendirme yaptığını ve olumlu bir duruş sergilediklerine dikkat çekti. Ancak partinin referanduma karşı olduklarını ileten Bozdağ, referanduma sıcak bakmadıklarını dile getirdi.

Somut Bir Metin Üzerinde Konuşulmak İstendi

İYİ Parti’nin de görüşlerini açıklayan Bozdağ, somut bir metin üzerinde konuşmayı seçtiklerinin altını çizdi. Kendilerinin neden somut bir teklif sunmadıklarını izah ettiklerini belirten bakan, hazırlıklar ve bu metnin çerçevesi üzerinde değerlendirmede bulunulduğunu savundu.

Yetkili kurullarda görüşüldükten sonra İYİ Parti’nin tutumlarını ona göre belirleyeceğinin bilgisini verdi. Buna rağmen parti tarafından karşı bir tutum görmediklerini söyledi.

Bozdağ Anayasa’daki değişiklik teklifini işaret ederek, “Bu teklif parlamentoya geldikten sonra CHP’nin tutumundan bağımsız olarak söylüyorum diğer partilerle olumlu bir iklim oluşma ihtimalini yüksek gördüm.” dedi.

Anayasa’daki Diğer Değişiklik Aile Birliğini Korunması Yönünde

Yapılacak yeni düzenlemenin tüm kadınları kapsayacağını vurgulayan Bozdağ, başı açık ve kapalı gibi bir ayrımın olmayacağını kaydetti. Türkiye’nin yıllarca acısını ödediği konunun yeniden gündeme gelmemesi için değişiklik ile kalıcı bir şekilde çıkarılacağını ifade etti.

Söz konusu değişiklik yanı sıra aile birliğini korunması için yapılacak diğer değişikliğe de değinen Bozdağ, evlilik birliğinin için de Anayasa’da değişiklik yapılacağına ve böylelikle ailenin kadın ile erkek arasında kurulabileceğine dikkat çekti.

Anayasa değişikliğinin referanduma gidebilmesi için en az 360 evet yönünde oya ihtiyaç olduğunu bildiren Bozdağ, durumun uzlaşma ile çözülmesini sağlayacaklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın