Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bozdağ: Türkiye’nin En Önemli Anahtarı Yeni Anayasa

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni anayasanın Türkiye’nin değişmez ve değiştirilmesi teklif edilemez ana gündemi olduğunu duyurdu. Açıklamanın detayları haberde;
Bozdağ: Türkiye’nin En Önemli Anahtarı Yeni Anayasa
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bursa Uludağ Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde dikkat çekici yorumlarda bulundu. Bozdağ Türkiye anayasasını işaret ederek, “Türkiye eninde sonunda yeni anayasayı yapacaktır, üzüntümüz bunun gecikmesi” dedi.

Yeni anayasanın Türkiye’nin değişmez gündemi olduğunu belirten Bozdağ, “Nitekim 2015’de yeni bir komisyon kuruldu ancak ömrü kısa sürdü. Yeni Türkiye’nin en önemli anahtarı yeni anayasadır. Şimdi Cumhuriyet’in 2. yüzyılına girerken milletimizin ortak çıkarınadır.” dedi.

Türk milletinin ortak talebi ve ihtiyacının yeni anayasa olduğunu aktaran Bozdağ, siyaset kurumunun bu ortak talep ve ihtiyacı gördüğünü bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını bildirdi.

1982 Anayasa’sı Yürürlüğe Girdiği Tarihten Beri En Çok Değişikliğe Uğrayan Anayasa

Daha önceki anayasaların hiçbirinin olağan dönemde yazılmadığı söylenerek, kimisinin darbe döneminde kimisinin ise Kurtuluş Savaşı sonrasında yazıldığı kaydedildi.

Olağan bir dönemde anayasanın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Bozdağ, 1982 Anayasa’sının yürürlüğe girdiği tarihten beri en çok değişikliğe uğrayan anayasa unvanını kazandığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

1982 Anayasası’nın 223 noktasına müdahale edildiği vurgulanarak, 19 paket, 44 mülga, 179 değişiklik ile Anayasa’nın ruhu ve sözünün bozulduğu ifade edildi.

Millete Güvenmeyen Bir Anayasa

Şimdiki Anayasa’nın güvensizlik üzerine kurulduğunu ve kimseye de güvenmeyen bir Anayasa olduğunu ifade eden Bozdağ şöyle konuştu:

“Anayasaların korkular, endişeler üzerine değil güven üzerine bina edilmesi toplumsal sözleşmeye destek veren ve evet diyen herkesin güvenini kazanması anayasanın gücü olduğu gibi milletin ve devletin de gücüdür.”

Bozdağ sözlerine 1982 Anayasası’nın yasamaya, yürütmeye ve yargıya güvenmediğinin altını çizerek, “Daha da kötüsü millete güvenmeyen bir Anayasa.” diyerek dikkat çekti.

Anayasa’nın “Türk halkı Başbakan seçemez.” dediğini savunan Bozdağ, yürütmenin sorumsuz kanadının Cumhurbaşkanı, sorumlu kanadınınsa Bakanlar Kurulu’ndan oluştuğunun bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.