Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bozdağ: İhmalden 3, Yağmacılıktan 57 Kişi Tutuklandı

Deprem bölgesinde yaşanan ihmal ve yağmacılık olayları için harekete geçen Adalet Bakanı, soruşturmalara ve alınan istisnai kararlara ilişkin açıklama yaptı.
Bozdağ: İhmalden 3, Yağmacılıktan 57 Kişi Tutuklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem bölgesinde meydana gelen hasarlarda ihmal davalarına ve yağmacılık vakalarına ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nda konuştu. Pazartesi günü yaşanan depremlerde yıkılan yapılara dair sorumluluğu olan 134 şüpheli hakkında işlem yapıldığını söyleyen Bozdağ, 3 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturmada 7 kişinin gözaltında olduğunu açıklayarak, 7 şüpheli için ise yurt dışına çıkma yasağının getirildiğini aktardı.

Kurulan deprem soruşturma bürolarında Cumhuriyet Savcılıkları tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili şöyle konuştu:

“Yıkılan binalarla ilgili 134 şüpheli için işlem yapıldı, bu şüphelilerden 3’ü tutuklandı, 7’si gözaltında. 114 kişinin de gözaltı çalışmaları devam etmektedir. …İhmal kusur olanlar tespit edildiğinde hukukin emrettiği bütün işlemler gerçekleştirilecektir.”

Yağmalama Olaylarına İlişkin 57 Kişi Tutuklandı

Deprem alanlarında yaşanan ve OHAL ilanına kadar giden yağmalama olaylarına ilişkin de bilgi veren Bozdağ, 75 ayrı olayda 64 şüpheli hakkında işlem yapıldığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bu şüphelerin 57’sinin tutuklandığını açıklayarak, “Hem yağma hem hırsızlık ayrıca yardımla ilgili konularda milletimizin acısını istismar etmek suretiyle Cumhuriyet Savcılıkları soruşturma yürütmektedir. Vatandaşlarımızı bu konuda hassasiyete çağırıyorum. Savcılıklarımız titiz bir soruşturma yürütüyor” dedi.

Deprem Bölgesinde Davalar 2 Ay Ertelendi

Adalet Bakanı, konuşmasında deprem bölgesinde davaların 2 ay süreyle erteleneceğini de bildirdi.

Bozdağ, depremden etkilenen toplam 10 ilde ikamet edenler ile bu ilde geçici olarak bulunanların davalarının ülke genelinde 2 ay süreyle durdurulduğunu söyledi.

Ayrıca tutukluluk süresine ilişkin de istisnai kararlar alındığını bildirerek şöyle açıklamada bulundu:

“Bölgede hırsızlık ve yağma olaylarında gözaltı süresi 4 gün uygulanacak. Tutukluluk gözden geçirme süresi bu bölgede 1 defaya mahsus 60 gün uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın herhangi bir suç işlendiğine ilişkin ihbar ve şikayetleri Deprem öncesinde nasıl yapılıyorsa deprem sonrasında da aynı titizlikle devam edecektir.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.