Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ’ın 2022 Yılı Yatırım Tavanı Tutarı Artırıldı

EPDK, BOTAŞ için geçen yıl aldığı bir kararda değişikliğe gitti. BOTAŞ'ın 2022 yılı iletim şebekesi yatırım tavanı tutarı değişti. Detaylar haberde...
BOTAŞ’ın 2022 Yılı Yatırım Tavanı Tutarı Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) ulusal iletim şebekesi yatırım programının onaylanması için alınmış kararda değişikliğe gitti. Söz konusu karara Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre EPDK’nın BOTAŞ için geçen yıl 10 Mart’ta aldığı “2.590.417.000 TL’lik 2022 yılı iletim şebekesi yatırım tavanı tutarı kararı, 4.313.298.500 TL olarak değiştirildi.

Bunun yanında EPDK’nin “Teminat Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar”a ilişkin kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre avans ödemeleri kısmen veya tamamen gerçekleştirmeyen piyasa katılımcılarının bulunması halinde, avans alacağını eksik alan piyasa katılımcılarının sunması gereken ek teminatından, eksik ödenen avans tutarları düşürülecek.

Teminat tutarlarından düşürülecek avans tutarları hesaplanırken varsa ödenmemiş veya ertelenmiş avans borçları mahsuplaştırılır ve ilgili oldukları fatura döneminin fatura son ödeme tarihine kadar olan hesaplamalarda dikkate alınacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın