Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOTAŞ ve OSB’ler Meclis Gündemine Taşındı

Bu hafta yoğun mesai yapan Meclis, gündemine BOTAŞ ve OSB’leri taşıdı. Görüşülen kanun teklifinde yapısal değişiklikler ele alındı.
BOTAŞ ve OSB’ler Meclis Gündemine Taşındı
Son Güncelleme: 
Yorum

Organize sanayi bölgelerine (OSB) ilişkin 24 maddelik kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirildi. Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde OSB’lerin planlama, kuruluş ve kamulaştırma süreçlerinin hızlı işlemesi için düzenlemeler yer aldı.

Düzenlemelerde, yeşil OSB tanımına uygun olarak belirlenen kriterlere göre OSB’lerin Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından sertifikalandırılması ve OSB’nin kuruluşundaki kurum ve kuruluşlar ele alındı.

Meclis’te ele alınan konu başlıkları arasında OSB arazileri de yer aldı. Buna göre OSB içinde olan ancak mülkiyetinde olmayan boş sanayi parselleri için yapı ruhsatı alınması ya da yeni yatırımcıya taşınmazın devri için maliklere kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl süre verilecek.

Bir yıl sonrasında yatırım yapılmayan parsellerin OSB adına tescili yapılacak. Tescil işleminde daha önce OSB tarafından mülkiyeti devredilen parsellerin bedeli ödenecek. OSB tarafından devredilmeyen parseller ise kamulaştırma kapsamına alınacak.

OSB’lerde hizmet destek alanlarının oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılırken, ortak kullanım alanı oranı ise yüzde 8’den yüzde 5’e indirilecek.

Doğal Gaz İthalatına Serbestlik Getirilecek

Meclis Başkanlığı’na sunulan yasa teklifiyle doğal gaz ithalatına Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) yanı sıra özel sektör tüzel kişiler için de serbestlik getirilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bakanlık onayı alarak, ithalata ilişkin müracaatlarda karar verme yetkisine sahip olacak.

Buna göre EPDK, ithalat için seçilen ülke ile BOTAŞ’ın doğal gaz ithalat sözleşmesinin olma durumu, rekabetin sağlanması gibi başlıca etmenlere göre ithalata müsaade edecek.

BOTAŞ Yeniden Yapılandırılacak

Kanun teklifinde Doğal gaz Kanunu’na eklenen geçici maddeyle birlikte BOTAŞ’ın yeniden yapılandırılması da gündeme geldi.

Buna göre BOTAŞ’ın faaliyetlerinin ayrıştırılıp yeniden yapılandırılması için kurulacak şirketlerin işletme konusu, ticaret unvanı, devir işlemleri, sermayesi ve benzeri işlemler Cumhurbaşkanı Kararı ile düzenleme kapsamına alınacak.

BOTAŞ’ın doğal gaz alım sözleşmelerinde miktarın devri ya da kontrat devri bakanlık izni ile yapılacak. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu