Yatırım yapmaya başla!

BOTAŞ Elektrik ve Doğal Gaz Tarifelerine Bir Zam Daha Getirdi

Eylül ayında gelen zamların ardından Ekim ayına da yenileri ile girdik. BOTAŞ konut ve sanayi için gelen zam oranlarını açıkladı. İşte detaylar;
BOTAŞ Elektrik ve Doğal Gaz Tarifelerine Bir Zam Daha Getirdi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) Ekim ayının ilk gününden itibaren geçerli olacak elektrik ve doğal gaz tarifelerini açıkladı. Buna göre; elektriğe konutta yüzde 8, sanayide yüzde 18 zam yapıldı. Doğal gaza ise konutta yüzde 9, sanayide ise yüzde 18,5 zam geldi. Eylül ayında doğal gaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam yapılmıştı. Bugün gelen zamlar, vergi hariç ve Eylül’e göre ibaresiyle açıklandı.

Elektrik tarifelerine Ekim ayı itibariyle konutta yüzde 8, ticaret ve sanayi tesislerinde yüzde 18 zam uygulandı.

Elektrik Yüzde 9 Zam

Doğal gaz tarifelerinde ise konutta yüzde 9, ticaret ve sanayi tesislerinde yüzde 18,5 oranındaki zam bugün itibariyle geçerli olacak. Eylül ayında doğal gaza gelen zamlara henüz alışılamadan ikinci bir zammın gelmesi, vatandaşın kış ayında yakıt masrafının artacağının en büyük göstergesi oldu. Kur zammı ve petrol fiyatlarındaki yükseliş ise neden olarak gösterildi.

Yetkililer maliyet artışına bağlı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) da elektrik tarifesini artırabileceğini belirtti

EPDK Elektrik Zammı Haberi

Eylül ayında doğal gaz piyasasındaki tarifeler yönetmeliğinde, revizyon şartlarını düzenleyen maddede değişiklik yapılmıştı. EPDK tarafından yeniden belirlenen bu şartlar, “Doğal Gaz Piyasası Tarifeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ismiyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

EPDK tarafından yapılan değişikliklere göre; tarifeler ilgili veya diğer mevzuat hükümlerinin tarife revizyonu gerektirmesi, lisans tadillerinin tarifeleri açıkça etkileyebilecek değişikliklere yol açması, mücbir sebep halleri ve bu hallerin sona ermesi, tarifeye esas parametrelerde önemli değişikliklerin meydana gelmesi gibi sebeplerle şirketin talebi üzerine veya EPDK tarafından resen değiştirilebilir.

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan bu zammın haberini birkaç gün önce “kaçınılmaz” diyerek haber vermişti.

Yaşar Arslan Zam Kaçınılmaz

Arslan, petrol ve kurun yüzde 50 civarında yükselmesi nedeniyle doğal gaz fiyatlarının zamlanacağını söylemişti. Son dönemde görülen artışların önümüzdeki dönemde doğal gaz fiyatlarına yüzde 15 civarında bir oranla yansıyacağını belirtmişti. Arslan, 1 Eylül’de yapılan zamlara rağmen Avrupa’nın en düşük fiyatlı doğal gazının kullanıldığını da söylemişti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise 1 Eylül’de yapılan elektrik ve doğal gaz zammı için tıpkı akaryakıtta olduğu gibi tüm ürünlere zam olarak yansıyacağını belirtmişti. Bu durumun ise enflasyona olumsuz etki edeceğini dile getirmiş, yeni zamların ise yılbaşına ertelenmesi gerektiğini belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum