Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOTAŞ Duyurdu: Türkiye Romanya’ya Doğalgaz İhraç Edecek

BOTAŞ, bugün yaptığı açıklamada Türkiye'den Romanya'ya doğalgaz ihracı gerçekleştirileceğini duyurdu. Detaylar haberde...
BOTAŞ Duyurdu: Türkiye Romanya’ya Doğalgaz İhraç Edecek
HABER GİRİŞ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’den (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamada yeni Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda belirlenen amaçlara emin adımlarla ilerlemeye devam edildiği belirtildi. Bu doğrultuda Romanya OMV Petrom ile önemli bir anlaşmaya imza atıldığı kaydedildi.

BOTAŞ, üç yıl içerisinde ülkenin ihracatçı ilk on kuruluşu arasına girmeyi hedeflediğini belirtti.

Yapılan açıklamada Türkiye’den Romanya’ya 1 Ekim 2023 tarihinde başlayacak olan boru hatları ile doğal gaz ihracatına yönelik anlaşma 31 Mart 2025 tarihinde sona erecek.

Söz konusu anlaşma kapsamında günlük 4 milyon metreküpe kadar doğal gaz arzına imkan sağlanacak.

Ayrıca anlaşma tarafları doğal gaz ticaretinin yanında iletim, depolama, üretim ve yeşil enerji teknolojileri alanlarında da iş birliklerini geliştirme hususunda mutabık kaldı.

GCM Yatırım Banner

BOTAŞ, açıklamasında Yunanistan, Bulgaristan ve Macaristan’a doğal gaz ihracatına dair önemli anlaşmalar gerçekleştirildiğini bu ülkeler arasında Romanya’yı da ekleyerek kuruluşun Avrupa’da enerji arz güvenliği ve çeşitliliğine katkı sağladığı belirtildi.

Yeni ihracat anlaşmaları için birçok ülke ve şirket ile görüşmelerin devam ettiği vurgulanırken, kaynak çeşitlendirmesi tesis ederek yürüttüğü başarılı enerji diplomasisiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın Enerjisi unvanını başarıyla taşımayı sürdüreceği belirtildi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.