Dolar (%0.03) 13.533
Euro (%0.10) 15.3328
Sterlin (%0.12) 18.419
Ons (%-0.04) 1813.06
Gram (%-0.03) 789.20
Çeyrek (%-0.03) 1290.34
THYAO (%-4.95) 26,88
ASELS (%-5.86) 22,80
PETKM (%-9.15) 8,74
EUR/USD (%0.05) 1.13227
USD/JPY (%0.06) 114.69
EUR/GBP (%-0.02) 0.8325
Petrol (%1.80) 86.36
Gümüş (%0.03) 23.5
Bitcoin (%0.49) 42505.02
Ethereum (%-1.43) 3172.63
Bist100 (%-5.08) 1,979.83

Bosch’un Yapay Zekaya Sahip Mekik Konsepti Bizlere Geleceği Gösteriyor!

Alman Bosch otonom, elektrikli ve karar verme yetisine sahip bir uzay çağı aracı yapmak istiyor. İşte detaylar...
Bosch’un Yapay Zekaya Sahip Mekik Konsepti Bizlere Geleceği Gösteriyor!
13 Aralık 2018 | 12:46
Yorum

Dünya otomobilleri artık otonom ve elektrik çemberi içerisinde oluşturuluyor. Gelecekte bineceğimiz otomobilleri artık az çok biliyoruz. İnsan taşımacılığında kullanılacak araçların şekilleri geneli itibariyle kapsül şeklinde! Sizce gelecekte tüm otomobil şirketlerinin alacağı araç  karoserleri gördüğümüz Bosch aracı gibi tek tip olabilir mi?

CES Fuarı’nda inanılmaz bir yapay zeka araç örneği gösterecek olan Bosch, otonom sisteminin nasıl olacağını bizlere anlatacak. Buna benzer bir çalışma en yakın tarihli Rinspeed şirketinden gelmişti. Kaykay şasisi üzerine konumlandırılan MicroSNAP‘te bizlere sonraki yılların araç tarzını yansıtmıştı.

Bosch, özerk sürüş modelinin dış kabuğunu cam ve ekrandan düşünmüş.

Dijital çağda başka ne olabilirdi ki? Teaser’da her bu tip elektrikli, kendi kendine gidebilen modellerde olduğu gibi sade bir görüntü hakim. Otobüs tarzında önde büyük bir cam ve Ledli farları görmekteyiz.

Keza dört tekerlek üzerine konumlu kabin, kompakt bir karavan hissiyatı yaratıyor. Alman Bosch, insanların kolay ulaşımı için sadece mantık yolunda ilerlemiş.

Minimalist yaşam alanları oluşumunda Bosch, araç kabinini ofis ortamı şeklinde düşünmüş.

Bosch’un mekik aracının kabini havadar duruyor. Renklerin beyaz ve gri seçilmiş olması da ferahlık seviyesini yükseltmiş. Konforlu duran ve dört ayrı koltukla iç mekanda zengin bir ofis görüntüsü oluşturulmuş.

Her türlü teknoloji alanında ismi geçen Bosch, otonom aracı için farklı tespit özellikleri geliştirmiş. Toplu ve kişisel taşıma için gelecekte bizlere sunulacak bu araçta bir şey unutmayacaksınız. Gelişmiş kamera sistemleri çantanızı veya cep telefonunu unuttuğunuzda sizi anında uyaracak.

Kameralar kabin içi temizliğini de takip edecek. Dökülen bir kahve veya yere düşen kraker algılanarak, aracın temizlenmesi gerektiğine dair uyarılarda bulunacak.

Bosch araçları, cep telefonu uygulaması ile yönlendirilecek.

Servis ağına giriş yapmak için uygulama gerekli olacak. Akıllı telefonlarımızdan gitmek istediğimiz rotayı belirteceğiz. Bir algoritma sayesinde mekik aynı lokasyona seyahat edecek kişileri tespit edebilecek.

Alman marka bu aracı yaparak trafik sorununu ortadan kaldırmak istiyor. İnsanların kalabalık şehirlerin karayollarında daha az vakit geçirmesini sağlayarak, rahat ulaşım ortamı oluşturmak istiyor.

Elektrikli motor düzeni üzerine kurulu olacak mekik, batarya durumu ve iklim kontrolleri için bir yapay zeka sistemine sahip olacak.

Bosch, akülerin takibini sistemin kendisine bırakıyor. Elektrik aktarma organlarının bağlı olduğu pillerin doluluk oranları sistem tarafından takip edilecek.

İkinci olarak iklim kontrol sistemi sayesinde ne kadarlık bir enerji kullanılacağı, trafik sıkışıklığı ve hava durumu tahminleri gibi çevresel izler araç denetiminde olacak. Böylelikle otonom araç menzili daha iyi tahmin edebilecek.

Yapay zeka üzerine kurulacak Bosch mekik aracı, ön teşhis programlarıyla arızasını bulabilecek ve problemleri çözmede fikir yürütebilecek. Gelecekte Bosch bizlere akıl dışı ürünler sunacağının sinyalini böylelikle vermiş oldu!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar