Paylaşım
in G+

Bosch’un Motosiklet Güvenliğine Yönelik Geliştirdiği “Uzay İticileri”

 

Araç sınıflarında genelde güvensiz olarak görülen motosikletler, son 10 yılda inanılmaz gelişim gösterdi. Dört tekerlekli araçlara sunulan kritik güvenlik önlem paketleri, motosikletler için de verilmekte. ABS fren sistemini buna örnek verebiliriz. Son nesil üretilen motosikletler de ani durma eğiliminde kızaklamıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde anti block system üzerine TC (tracking control), yani anti patinaj özelliği getirildi.

Bildiğimiz kadarıyla büyük boyutlu gezi motosikletlerine hava yastığı da koyuluyor.  Kulağa hoş gelen güvenlik paketlerinden sonra sizlere Bosch’un yine TC üzerinden geliştirdiği “uzay iticisi” sisteminden bahsedelim.

Yapılan testlerde olduğu gibi dönüş sırasında beklenmedik şekilde arka tekeriniz kayıyor! Alman şirketin yeni anti block sistemi burada devreye girerek, basınçlı gazla sizi yörüngenize sokuyor.

Temel olarak uzay iticisinin mekanizmasında hava yastığını şişiren öğeler bulunuyor. Bakıldığında çok mantıklı gelen bu sistem, acaba motosiklet gövdesiyle yer arasında az bir mesafe kaldığında da çalışıyor mu? Diğer taraftan zaten uzay iticileri arka lastiğin kayma eğiliminde otomatik devreye giriyor.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur