Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bosch, Elektrikli Araç Kazalarında Akülerde Otomatik Mini Patlamalar Yapacak!

Bosch, elektrikli araçların kaza sırasında akülerde gerçekleştirdiği "Mini Sistemli Patlamalar" özelliğinden söz etti.
Bosch, Elektrikli Araç Kazalarında Akülerde Otomatik Mini Patlamalar Yapacak!

Bosch, otomotivin her daim kurtarıcısı ve teknoloji geliştiricisi olmuştur. Alman firmayı sektör içerisinde bir hayat kurtarıcı can simidi gibi düşünmemiz çok normal. ABS ve birçok elektronik güvenlik önlemleri bu firmanın kontrolünde, mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda onlarca farklı sektörde görebileceğimiz Bosch’u bundan sonra otonom ve elektrikli arabalara yaptığı sistemlerle takip edeceğiz.

Tesla ve farklı şirketlerin EV’lerde başlarına bela olan ve en tehlikelisi olan kazada veya durup dururken yanan bataryalar. Anormal bir şey olmadığı sürece benzinli bir aracın patladığını görmememize rağmen, özellikle Tesla markasından pil alevlenme haberlerini çok duyduk. Bosch bunu önleyecek Pil Mini Patlama mantığında bir teknikten söz etti. İşte detaylar;

Bosch, kaza anında aracın pil haznesini izole etmesini sağlıyor.

Buluşu anlatacak en iyi isim “Can Kurtaran Patlamalar” olarak denilebilir. Başta garip gelse de düşünce inanılmaz mantıklı bir hale dönüşüyor. Tamamı elektrikli aracınızla ilerliyorsunuz ve karşın gelen bir otomobille çarpıştığınızı hayal edin. Bosch, piller nedeniyle çıkacak patlama ve yangınları önlemek için akü bölümünü kablolarla olan ilişkisini kesiyor.

Bunu yaparken de Pyrofuse teknolojisi, mini patlamalar yaparak kablo sistemini kopartıyor. Mantığı LPG’li bir aracın kaza yaptığı andaki motora giden yakıtı keserek, sistemlerini kapatması olarak düşünebiliriz. Temeline baktığımızda kesici bir atelet anahtarının, elektrikli otomobillere uyarlanması gibi.

Sistemin çarpma algılama özelliği de bulunuyor.

Günümüzde bir aracın bir şeyi algılama durumlarının çok geliştirilmiş olduğunu biliyoruz. Otonom araçlarda kurulu düzen izleme ve algılama üzerine kuruludur. O yüzden Bosch, bunu yeni güvenlik teknolojisine geçirerek, pil güvenliğindeki yeni teknolojisi için önceden algılayabilme özelliğini getirmiş.

Alman araç teknoloji geliştiricisi, bu öncesi çarpma algılama için CG912 entegre hava yastığı sistem çiplerini kullandığını söyledi. Bahsedilen bölgelerde zerre büyüklüğünde milyonlarca transistör ile desteklenerek, bir saniyeden daha az bir sürede aracın emniyet fonksiyonlarını etkinleştireceği söylendi.

Biz bu güvenlik özelliğine ne zaman çıkacak diye bakarken Bosch bunun bazı hibrit ve elektrikli otomobillerde kullanıldığını söyledi. Buna dair bir marka ismi vermedi.

Alman itfaiyeciler derneği başkan yardımcısı Karl-Heinz Knorr, “Çarpışmalarda potansiyel olarak yangına neden olabilecek artan sayıda elektrikli araçla karşı karşıya kaldığımız takdirde, trafik kazaları mağdurlarına yardım ve kurtarma görevimizi en kısa sürede ve güvenli bir şekilde yerine getirme görevimizde, bu sistemler kesinlikle şarttır” dedi.

Yerleştirilen onlarca sensör aracılığı ile kazanın algılanması sonrasında, fiziksel olarak minyatür patlamalar oluşturulacak kablo/akü ilişkisinin sonlandırılması, mutlaka oluşacak yangın riskini ortadan kaldıracaktır. Enerji olmadığında açığa çıkacak bir şey de ortadan kaldırılmış oluyor. Kaza anında takozlarla kabloların kesilmesinin ardından Bosch, aracın hiç bir metalinde elektrik sızıntısı olmayacağını söyledi.

Araç içerisindekilerle dışarıdan müdahale etmeye gelecekler için elektrik çarpamasının önlenme garantisi, en az akü ile kablo ilişkisini sonlandırma kadar önemli. 2020 yılında firmanın bizzat kendisi de elektrikli ticari araç yapımına girecek. O yüzden Bosch’un güvenlik ve motor geliştirme konusunda diğer otomotiv kökenli firmalardan daha iyi olacağını düşünüyoruz. Alman araç teknolojisi geliştiricisinin sunmuş olduğu bu mini patlamalı akü yangın önleme için sizin düşünceleriniz nelerdir?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum