Yatırım yapmaya başla!

Bosch’un “eCall” Sistemi Sayesinde Yanınızda Sürekli Bir Cankurtaran Ekibi Olacak!

Bosch, tarihe altın harflerle yazılacak araç güvenlik sistemi eCall'ı tanıttı. Sistemin işleyişini duyunca çok şaşıracaksınız!
Bosch’un “eCall” Sistemi Sayesinde Yanınızda Sürekli Bir Cankurtaran Ekibi Olacak!

Bosch‘un teknolojik alanda öncü bir firma olduğunu artık tüm dünya biliyor. Araçlarımızın neredeyse tüm sistemlerin altında Alman markanın imzası vardır. Araçlarımızda güvenlik sistemleri adına Ar-Ge çalışmalarını bırakmayan şirket, bu aralar eCall sistemiyle gündeme geldi.

Avrupa’da satılacak arabalara getirilen bir kanun üzerine bahsedilen sistem standart donanıma getirilecek. Yalnızca otomobiller için olmayan bu teknolojik koruyucu, motosikletler için de zorunlu hale geliyor. eCall’ı aracınızda sizinle giden bir itfaiye, polis, ambulans vb. yardım ekibi olarak düşünebilirsiniz.

31 Mart’tan itibaren Avrupa’ya gönderilecek tüm arabalar eCall sistemli olacak.

Aslında bu sistemi Ford’un S.O.S gönderebilen SNYC sistemine benzetebiliriz. Herhangi bir kaza durumunda 112 acil yardımla direkt olarak bağlantılı olan eCall, planlara göre yılda 2.500 kişinin hayatını kurtaracağı ve ağır yaralanma vakalarında %15 düşüş yaşanması bekleniyor.

Kritik öneme sahip elektronik cankurtaran, eski otomobillere de uygulanabilecek. O yüzden Bosch’un Telematik eCall soketi bu kısımda devreye giriyor. Tek olması gereken aracınızın çakmaklık girişi! Bu portatif yardım sayesinde sizler kaza yaptığınız anda sinyal göndererek, bulunduğunuz yeri koordinatları ile belli ediyor.

eCall özellikle kaza sonrasında hareket edemez durumdaki kişilerin hayatını kurtaracak.

Mesela yolda ilerlediğimiz bir sırada kontrolü kaybederek şarampolden aşağıya yuvarlandınız. Düşüş sırasında kafamızı bir yere çarptık veya vücudumuzda ağır kırıklar oluştu. Bu durumda bir yerleri aramak mümkün değil ve siz bulunana kadar ölebilme ihtimaliniz yüksek.

Sizin şok halinde telefona sarılıp aramanızdan daha hızlı olan eCall, anında tepki verebiliyor. İstersenizde üzerindeki S.O.S düğmesine basarakta yardım çağırabiliyorsunuz.

Bosch’un hayat kurtaran sistemi 16 farklı dili anlayıp konuşabiliyor.

Dıştan bağlanabilir bir CCU olan eCall, aracımızın darbe alabilecek yerlerindeki sensörlerin aktif olmasıyla çalışıyor. Yani hava yastıklarının açılmasını buna örnek verebiliriz. İnsanın kendini inanılmaz derece güvende hissetmesi bir yana Bosch sizi hangi ülkede olursanız olun kurtarıyor. Bu demek oluyor ki otomobilinizle yurtdışına tatile çıksanız dahi eCall hep sizi koruyacak.

eeCall, en az bir ABS, ESP, hava yastığı ve aklınıza hangi güvenlik paketi geliyorsa onun kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Sistem şimdilik Japonya, Brezilya, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerini kapsıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bunun tüm dünyada ve ülkemizde de aynı şekilde standart olabileceğini düşünüyorum. Türkiye için bu düşüncenin sebebi ise eCall’ın konuştuğu 16 dil arasında Türkçe’nin de olması!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum