Yatırım yapmaya başla!

Bosch: “2025 Yılına Kadar Otomobillerin %20’si Hafif Hibrit Olacak”

Alman Bosch, gelişmiş hibrit araç pillerini üretecek. Bunu da Çinli CATL ile ortak yapacak.
Bosch: “2025 Yılına Kadar Otomobillerin %20’si Hafif Hibrit Olacak”

Bosch, son araç neslinin elektrik yönünde büyük aşama kaydettiğini ve 2025 yılına kadar satılan araçların %20’sinin hafif hibritli yapıda olacağını söylüyor. Gelişimde hibrit, plug-in hibrit ve tamamı elektrikli araçların da olduğunu düşündüğümüzde çok büyük bir batarya rezervine ihtiyaç vardır. Tesla gibi şirketler bunun sıkıntısını çekmekte. Bosch da birçok kolda hakimiyet kurduğu alana, pil üretimini de ekliyor.

Daha doğrusu araçlar üzerine performans pilleri yapacak dersek daha doğru olacaktır. Bunu tek başına yapmayacak. Anlaşmasını Çinli CATL ile yapacağı bildirildi. Alman Bosch’un sistemi içten yanmalı motorları besleyecek bir 48 Voltluk hafif hibrit sistemi üzerine olacak. Akü hücreleri son teknoloji eklinde, en iyi verimlilikte yapılacağı firma tarafından söylendi. İşte detaylar;

CATL ile ortaklık, Bosch’un geliştirdiği pil hücreleri üzerine olacak.

Kurulan sistem geri kazanım prensibinden, frenleme ile enerji akülere geri gönderilecek. Rejeneratif! Şirket, 48 Voltluk sistemin gelmesi, yakıt tüketiminde net %15 düşüş olacağını aktardı. Bosch, 2025 yılına kadar dünya çapında her yıl satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 20’sinin 48 volt hafif hibrid teknolojisini kullanacağına inanıyor.

Bosch’un Mobility Solutions yönetim kurulu üyelerinden Stefan Hartung, “48 voltluk pilimizin pazarda lider bir konuma ulaşacağından ve 48 volt hibritin kitle pazarı için uygun fiyatlı olmasını sağlayacağımıza eminiz. CATL ile, gemideki lityum-iyon piller için ortak bir hücre uzmanı olarak bulunduk. Sistem yönetimi konusundaki bilgi birikimimiz ve uzmanlığımız ile birlikte, 48 voltluk pil pazarındaki güçlü konumumuzu genişleteceğiz.” dedi.

Bosch ilk nesil yeni nesil pillerini gelecek sene Çin’in Wuxi kentindeki fabrikasında yapmaya başlayacak. Mutlaka, 48 Voltluk hafif hibrit akımı ile gerekli olan yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Ayrıca yeni pillerin, araçlardaki performas sınırının Bosch tarafından belirleneceği düşünülüyor. Bataryaların normale göre daha küçük olması sebebiyle, soğutma sorunu olmayacak ve üreticiler de ilave bir soğutma mekanizması ile uğraşmayacaklar. Bu da maliyet ve sağlıklı çalışma yönünde son derece verimli olacak. Bosch yine ilklerden gitmeye devam ediyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum