Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borusan, Şirket Tarihinin En Büyük Yatırımına Hazırlanıyor

Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, şirketin önümüzdeki yıllarda yapacağı yatırımlar ve hedefler hakkında açıklamada bulundu. İşte detaylar…
Borusan, Şirket Tarihinin En Büyük Yatırımına Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, şirket tarihinin en büyük yatırım planı olan 1,4 milyar dolarlık yatırımı açıkladı. Üretime yapılan yatırımın kendileri için çok başka olduğunu ve istihdam yaratıyor olmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Hedeflerinin 200 yıllık bir şirket olmak olduğunu, fayda yaratmanın kendileri açısından en önemli değer olduğunu belirterek, Borusan’ın 11 ülkede 14 bin 500 çalışanı bulunduğunu açıkladı. Geçen yıl ise rekor ciroya imza attıklarını belirtti.

Geçen sene 182 milyar TL ciro elde ettiklerini ve bunun 2022’ye kıyasla yüzde 73 büyümeye denk geldiğini söyledi. Şirketin gelecek 3 yıl içinde 63 milyar TL’lik bir yatırım planı bulunuyor.

Artık 5 değil 3 yıllık planlar yaptıklarını söyleyen Kafadar, “1.4 milyar dolarlık yani 63 milyar TL’lik yatırım içinde üretime 31,2 milyar TL, otomotive 10,9 milyar TL, enerji sektörüne 9,5 milyar TL, makine ve güç sistemlerine 6,1 milyar TL, lojistik sektörüne 5,3 milyar TL yatırım yapılması planlanıyor.” dedi.

Benzeri Olmayan Kaplama Tesisi Planlanıyor

Söz konusu yatırımla 500 bin tonluk ve 20,8 milyar TL’lik, Türkiye’de benzersiz olan yeni bir kaplama tesisi yatırımı planlandığını, hedeflerinin ağırlıklı olarak büyüyen otomotiv ve beyaz eşya sektörlerine yönelik olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Borusan’ın bunların yanında rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine de yatırım yapacağını ifade eden Kafadar, Borusan EnBW Enerji ile enerji portföyü, Saros RES yardımcı kaynak Saros GES projesi 94 MW, Balabanlı RES 36 MW ve Pelit RES 80 MW ile toplamda 210 MW ile büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Yapılacak yatırım ile Saros tesisisin Türkiye’nin en büyük RES-GES hibrit tesislerinden biri olacağını, Borusan’ın bu yatırımlar sonucunda ülkenin enerji üretiminin yüzde 6’sını karşılayabilecek duruma geleceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.