Yatırım yapmaya başla!

Borusan CEO’su İnsanların Teknolojiyle olan Yarışı Kaybedeceğini Söyledi

Borusan CEO’su Agah Uğur, şirketlerin karmaşıklık derecesinin 63 yıl içinde 35 kat arttığını, teknolojiyle olan rekabet ortamında insanın asla kazanamayacağını belirtti.
Borusan CEO’su İnsanların Teknolojiyle olan Yarışı Kaybedeceğini Söyledi

Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) Mükemmellik Maratonu isimli Değişim ve Gelişim Programı’nda konuşan Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, dijitalleşmenin testlerden geçmiş bir olgu olduğunu belirterek şirketlerin karmaşıklık durumundan bahsetti. 1955 yılından bu yana şirketlerin karmaşıklık derecesinin 35 kat arttığını söyleyen Uğur, teknoloji ve insan etkilerinden bahsetti.

Borusan CEO’su Agah Uğur, sektörlerin çoğunun tahmin edilemeyecek düzeyde gecikmeli geldiğini söyledi.

Uğur yaptığı konuşmada, teknolojinin bir yandan altımızdaki halıyı çekip götürdüğünü bir yandan da insan beyninin karmaşık şeyleri yapıp kendini korumaya çalıştığını belirtti. Söz konusu ortam için; “Hangisinin kazanacağı belli. İnsan bu işi kazanamayacak.” söylemini kullanan Uğur, insanların gerçek değişimi iki farklı ortamda yaşayabildiklerini dile getirdi. Bunlardan birincisinin insan beyninin zorda kaldığı zaman, ikincisinin ise gerçekten vizyoner birisinin çıkıp onu değiştirdiği zaman olduğunu belirtti.

Robotların insandan çok daha hızlı bir şekilde çalıştığından bu nedenle de zamanda insana ihtiyaç kalmayacağından bahsetti.

Mc Donalds’ın Phoenix Arizona’da yeni açıldığını ve burada sadece robotların çalıştığını söyleyen Uğur, robotların entegre sistem olarak çalıştıkları düşünüldüğünde ortalama servis süresinin 50 misli arttığını ve insana ihtiyaç olmadığını dile getirdi. Batıdaki doktorların kendilerini geliştirmek için ayda 6 adet araştırma raporu okuduklarını, ancak yapay zeka programı olan IBM Watson’ın 15 saniyede 500 bin tane okuduğunu anlattı.

Okumanın yanında analiz edip yorum da yapabildiğini söyleyen Uğur, bu nedenle rekabet edebilmenin mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Agah Uğur sözlerine, şirket ortalamasının karmaşıklığı diye bir endeks çıktığını, 1955 yılına göre bugünkü şirketlerin karmaşıklık derecesini 35 kat fazla olduğunu söyleyerek devam etti.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı de teknolojinin kullanımı konusuna değindi.

Akıllı toplum olmanın başarılması halinde teknolojiyi daha etkin bir biçimde kullanabileceklerini söyleyen Pilavcı, diğer yandan rekabet gücü artırılırken geleceğe yatırım yapabileceklerini anlattı. 2015 yılında yönetim kalitesi endeksine göre Türkiye’nin 35 ülke arasında 21. sırada olduğunu ve bu nedenle atılacak daha çok adım olduğunu sözlerine ekledi. KalDer olarak birebir yönetim kalitesi konusunda çalışmalar yapmayı amaçladıklarını belirterek, KOBİ’lerin rekabet gücünün artmasının iş dünyasında çok önemli olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum