Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsaya Yeni Başlayanların Kayıpla Karşılaşma Nedenleri

Borsaya giren acemi yatırımcıların kayıpla karşılaşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bu yazıda sizleri bu konuda bilgilendirecek konuları ele aldık:
Borsaya Yeni Başlayanların Kayıpla Karşılaşma Nedenleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsaya yeni başlayan kişilerin kayıpla karşılaşmaları gayet normaldir. Çünkü piyasa hakkında hiçbir konuyu bilmeden ve deneyim kazanmadan anlık değişen değerler karşısında işlemleri yönetmek zordur. Bunun sebebi kırılmaların beklenmedik anlarda gerçekleşmesidir. Bu yüzden de zararla karşılaşılır. Bunun dışında yapılan işlemlerin istenilen gibi gitmemesinin sebepleri vardır. Bu sebeplerden bahsederek, neden kayıpla karşılaşıldığının üzerinde duralım.

Acemi yatırımcılar borsaya, borsayı tanımadan girerler ve tek istekleri para kazanmaktır. İsteklerin para kazanmak yönünde olması elbette ki doğaldır. Ama bu yönde değil, tam anlamıyla para kaybetmeme, zarar etmeme yönünde olmalıdır. Çünkü önemli olan hata yapmamaktır. Hataları büyük ölçüde azaltmaktadır. Böylelikle başarıya doğru adımlar atılabilir. Bu konuda ilk etapta kazanılan miktarların büyüklüğü önemli olmadığını bilmelisiniz. Her yatırımcının bilmesi ve dikkat etmesi gereken konular adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu noktayı gözden kaçıran yatırımcılar borsadan beklentilerini karşılamak yerine kayıpla karşılaşırlar. Bu yüzden aşağıda yazacağım hususlara dikkat ederek, zarar etme nedenlerini öğrenebilir, bu noktalardan uzak durarak beklentilerinizi karşılayacak adımlarda bulunarak, para kazanabilirsiniz.

Borsaya Yeni Başlayan Kişilerin Zararla Karşılaşma Nedenleri Nelerdir?

Borsaya Yeni Başlayan Kişilerin Zararla Karşılaşma Nedenleri Nelerdir?Borsaya başlayan kişiler farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen bazıları piyasayı oyun bazıları ise tam aksine ciddi bir yer olarak görmektedir. Bu kapsamda piyasayı oyun olarak görenler ne yazık ki 1 – 0 geride başlamaktadır. Çünkü borsa yasal piyasadır ve işlemler de belli kurallar çerçevesinde yönetilmektedir. Başarının sırrı enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden alarak değeri yükseldiği zaman satmaya dayanır. Bu prensip borsanın mantığını oluşturmaktadır. Bu nedenle piyasanın neden dalgalandığını, hangi zamanlarda düşüp yükseldiğini öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız önemlidir.

Bilgi Edinmeden Borsaya Girmek

Bilgi Edinmeden Borsaya GirmekTicarete konu olan mal varlıkların alım – satımının kayıtlı bir şekilde yapıldığı kurumsal piyasaya borsa adı verilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi piyasanın mantığı düşük fiyattan al, yüksek değerden sat emri ver şeklindedir. Böylece aradaki fark kadar kar elde edilir. Mantık bu kadar basitken zarar edilmesinin nedeni kesinlikle doğru zamanda doğru yatırım aracını alıp satmamaya karar verememektir. Buna karar vermek için kesinlikle temel seviyeden üst seviyelere kadar borsa bilgisi edinmiş olmak gerekir. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmanızı tavsiye ederim. Çünkü kurumlar, borsayı en ince ayrıntıları ile birlikte ele alarak yatırımcıların bilinçlenmesi için hizmette bulunurlar. Ayrıca bu hizmet kapsamında alım – satımları yürütmek, piyasada aracılık görevi üstlenmek de vardır.

Kurumların dışında internet üzerinden yerli – yabancı kaynaklar sayesinde de borsayı temel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat temel bilgiler kazanç sağlamamanız için tek başına yeterli değildir. Şöyle ki yoğurdun nasıl mayalandığını biliyor olabilirsiniz. Fakat bunu pratik olarak hiç denememişseniz ilk defada kıvamını tutturmanız zor olacaktır. Borsada da durum bu şekildedir. Enstrümanları çok iyi tanıyabilirsiniz. Ama değerlerinde meydana gelen değişmelerin takibini ve tahminini yapamıyorsanız zarar etmeniz an meselesidir. Bu yüzden öncelikle temel bilgileri öğrenmelisiniz. Ardından da pratiğinizi artıracak deneyim kazanmalısınız. Böylece zarar etmekten kurtularak, tüm durumlardan karlı çıkabilirsiniz. Yatırımcı neden borsa piyasasında zarar eder ayrıntılı olarak buradan sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Deneyim Kazanmadan Piyasada Bulunmak

Deneyim Kazanmadan Piyasada BulunmakZarar etmenin başlıca nedenleri arasında bulunan deneyim kazanmamak kesinlikle pek çok yatırımcının işlemini olumsuz olarak etkilemektedir. Çünkü borsada şans faktörleri etkili değildir. Şöyle çok şanslı biri olsanız dahi oyunu kuralına göre oynamadığınızda oyun dışı kalırsınız. Bu gerçekten de hoş bir durum değildir. Bu yüzden tam manasıyla deneyim kazanmamışsanız gerçek borsa hesabı açtırmamalısınız. Onun yerine sanal hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Bu hesaplar gerçek hesaplarla aynıdır ve alım – satım işlemleri anlık (güncel) değişen üzerinden yapılır.

İşlemlerin sanal parayla yönetilmesi aralarındaki tek farktır. Bu sayede birikimler riske atılmadan kazanç sağlama mantığı çözülmektedir. Ayrıca kazanılan deneyimler sonucunda getiri elde etmenizi mümkün kılacak stratejiler, yollar, yöntemler geliştirebilirsiniz. Çünkü sanal hesaplarda yaptığınız işlemlerde paranızı tehlikeye atmazsınız. Bu nedenle de işlemlerinizi sakin kafayla yürüterek, hangi yöntemlerin kar getirdiğini belirleyebilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınızı doğru noktalardan gerçekleştirerek, beklentilerinizi karşılayabilir düzeye gelebilirsiniz. Bunun için alıştırma sürenizi uzun tutmalısınız. Hatalarınızı önlemenin yolunu bulmalısınız. Böylelikle günler geçtikçe hatalarınız azalarak, kazançlarınızın miktarı artacaktır.

Plansız Hareket Etmek

Plansız Hareket EtmekBorsaya yeni başlayan yatırımcılar plan dahilinde hareket etmek yerine akıllarına geldikleri gibi düşünmeden, belli noktaları belirlemeden alım – satım yaparlar. Bu nedenle de zarar ederler. Çünkü borsada rastgele ilerlemek zordur. Bu nedenle de belli bir planın olması şarttır. Bu plan her enstrümana göre değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi her enstrümanın değerinin farklı olmasıdır ve değişmelerin nedenlerinin de değişkenlik göstermesidir. Bu yüzden yatırım yapacağınız enstrümanı tanıyarak belli bir plan dahilinde ilerlemelisiniz. Bunun için demo hesapları kullanabilir, kendinize ait kazandıran plan oluşturabilirsiniz.

Sisteminizi belirlemeden, piyasa takip mekanizmanınızı oluşturmadan ve analizleri yorumlamayı öğrenmeden borsaya giriş yapanların en büyük sorunu paralarını bilinçlice yönetememeleridir. Çünkü bu konuların bilmeden başarılı olmak pek de kolay değildir. Bu nedenle öncelikle bu konuların üzerinde durmalısınız. Kendi sistemlerinizi geliştirmelisiniz. Herkesin para kazanmak istediğini bilmelisiniz ve diğerlerinden bir adım önde olmak için yapmanız gerekenleri bilerek hareket etmelisiniz. Borsada sürekli para kazanmak için yapmanız gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz. Bunun için kurumların eğitimlerinden faydalanmanın yanı sıra, başarılı uzmanların desteğini almayı da unutmamalısınız. Belli bir süreci geride bıraktıktan, hatalarınızı önledikten sonra borsada zarar yerine kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Bu konuda plana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Duyguları Önemseyerek Alım – Satım Yapmak

Duyguları Önemseyerek Alım – Satım YapmakBorsada zarar etmek istemiyorsanız kesinlikle duygularınızı yatırımlarınıza karıştırmamalısınız. Çünkü işin içine duygular karıştığında kararlar rasyonel olarak değil içgüdüsel olarak verilmektedir. Bu nedenle de kayıpla karşılaşılmaktadır. Duygularla yapılan işlemlere tuttuğunuz takımın, sevdiğiniz bir markanın hisse senedini almak – satmak olarak düşünebilirsiniz. Elbette ki hakkında bilgi sahibi olduğunuz ürünlere yatırım yapmanız başarıya daha yakın olmanızı sağlamaktadır. Fakat bu anlamda kararlarınızı duygusal olarak değil, rasyonel olarak vermelisiniz. Bunun için teknik ve temel analizlerin yardımı alarak yorumda bulunmalısınız. Böylece zarara düşme tehlikenizi önleyebilirsiniz.

Analizlerin sonucuna göre kar ve zarar miktarınızı sınırlandırmalısınız. Böylece yüksek risk almamış olursunuz. En fazla katlanmak istediğiniz kadar kayıpla karşılaşırsınız. Bunları belirlemezseniz yatırım entrümanının değerinin artacağı umuduyla beklersiniz. Belki de az bir zararla kurtulacakken daha yüksek zararla karşılaşabilirsiniz. Bütün bunların nedeni kararsızlıktır. Hangi noktalar üzerinden alım – satım yapacağına karar verememektir. Bunun sebebi kesinlikle beklentiyi belirleyememektir. Para kazanma hırsı ile yanıp tutuşmaktır. Hırs yapmamalısınız. Hırsalar ayrıntıları görmenizi engeller ve yatırımlarınızı hangi noktalardan gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda farklı düşüncelere sahip olmanıza neden olur. Bu yüzden sakin ve sabırlı bir şekilde kontrolü kaybetmeden kararlar almalısınız. Böylece istediğiniz sonuçlara ulaşabilir hale gelebilirsiniz.

Sonuç olarak, özellikle borsaya yeni başlayanların kayıpla karşılaşma nedenleri bilgi ve deneyimle alakalı unsurlardır. Bu unsurların eksik olması, birbirlerini tamamlar nitelikte olmaması çoğu zaman zararla karşılaşılmasına neden olur. Bu yüzden gerçek borsa hesabı açtıracak kişilerin bu hususa dikkat etmeleri gerekir. Bilgi ve tecrübelerin oranları artırılarak piyasaya giriş yapılmalıdır. Böylece beklentiler doğrultusunda işlemler yürütülebilir. Gerekli ayrıntılar dikkate alınarak, kar getirecek zaman dilimleri yakalanarak başarı yakalanabilir. Bunun için istekli olmanız gerekir. Sabırla hareket ederseniz tüm hatalarınızı önleyebilirsiniz. Böylelikle borsadan sürekli olarak gelir elde edebilir hale gelebilirsiniz. Sadece buna inanmalısınız ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu