Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa’nın 2023 Bilançosu: Yatırımcısını Enflasyona Ezdirdi

Halka arz furyasıyla milyonlarca yatırımcı çeken Borsa İstanbul’da geçen yıl Ekim ayında başlayan deprem yıllık primleri sildi. Detaylar haberde;
Borsa’nın 2023 Bilançosu: Yatırımcısını Enflasyona Ezdirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamında reel getirisi yükselen Borsa İstanbul’da Merkez Bankası’nın geçen yıl başlattığı sıkılaşma adımları yıllık primleri sildi. Yeni yılda ise borsanın eski güzel günlerine geri mi döneceği yoksa enflasyonun altında bir getiri ile yatırımcı çıkışlarına ortam mı hazırlayacağı tartışılıyor.

Yeni yılda yeşil mumlara tutunma sinyalleri veren BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününde 8000 puan olan psikolojik sınırın üzerine çıkmayı başararak borsa yatırımcısına ışık yaktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre Aralık ayında yüzde 64,77 seviyesine çıkan yıllık enflasyon karşısında borsanın 2023 yılı endeks getirileri ise düşük kaldı.

BIST 100, 2023’ü yıllık yüzde 35,60, BIST 30 yüzde 34,92, BIST TUM yüzde 39,69 primle kapattı. Ekim 2023 dönemi öncesi sayıları rekor kıran ancak son dönemde çıkışları hız kazanan borsa yatırımcıları şirketlere yatırım yaparken, uygulanan yüksek faiz politikalarının şirketlerin bilançolarına da yansıyacağı gerçeği ortaya çıkıyor.


Borsada işlem gören şirketlerin çoğunluğu 2023’te enflasyon oranının altında getiri sağladı. Toplam 100 şirketten oluşan BIST 100 endeksinde enflasyon üstü getiri sağlayan şirket sayısı sadece 28 oldu.

Endekste yer alan 1 şirket enflasyona paralel kazandırırken, 34 şirketin primi enflasyonun altıda kaldı. 25 şirket ise geçen yıl yatırımcısına negatif getiri sağladı.

GCM Yatırım Banner

Toplam 30 şirketten oluşan BIST 30 endeksinde; 8 şirket enflasyon üstü getiri sağlarken, 1 şirket enflasyona paralel kazanç sundu. 12 şirketin yıllık yükselişi enflasyonun altındayken, 8 şirket ise enflasyon karşısında negatif getiri sağladı.

Kaynak: Matriks

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.