Yatırım yapmaya başla!

Borsadan Para Kazanma İpuçları

Borsadan Para Kazanma İpuçları

Para piyasaları içinde ilgi duyulan yerlerden biri de kuşkusuz ki borsadır. Borsa, birikimlerin karlı şekillerde değerlendirildiği ticaret merkezlerinden biridir ve yatırımcılar arasında yüksek talebe sahiptir. Bir miktar birikime sahip olan çoğu kişi borsa hakkında araştırma yapar. Parasını nasıl değerlendirebileceği üzerine bilgiler toplar. Ardından piyasaya giriş yaparak, beklentilerine göre hareket eder. Bu tip yatırımcıların arasında istisna çıksa da çoğu zaman işlemler istenilen şekilde sonuçlanır. Aksine araştırma yapmadan, bilgi sahibi olmadan piyasaya giriş yapanlar ise kazanç sağlamak yerine ellerinde kayıpla karşılaşırlar.

Borsada birikimlerinizi değerlendirmek için birçok yöntem ve ipucu vardır. İpuçlarından yola çıkarak, yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yönetebilirsiniz. Fakat bunun için borsa hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız şarttır. Çünkü birikimlerinizi değerlendireceğiniz yerde adımlarınızı sağlam bir şekilde atabilmeniz yolu buna bağlıdır. Bu nedenle borsayı tanımalısınız. Piyasanın mantığını kavrayacak adımlar atmalısınız. Bu sayede hedeflerinize yönelik, paranızı kontrollü olarak yürütebilirsiniz. Kazandıracak enstrümanları seçerek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Elbette ki bu hususta bilmeniz gereken bazı ipucu niteliğinde incelikleri bilmelisiniz.

Şimdi, borsada para kazanma ipuçları:

Ekmek Aslanın Ağzında Bilmelisiniz!

Ekmek Aslanın Ağzında Bilmelisiniz!Borsada giriş yapanların çoğu hemen kısa vadede ciddi bir servet sahibi olacaklarına inanırlar. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Çünkü piyasada profesyonel yatırımcılar bile bazı işlemlerinde zararla ayrılabiliyor. Bu yüzden acemi yatırımcıların bu tutumda olması yanlıştır. İlk etapta doğru olan para yönetimi yapabilmektir. (Borsaya ilk adım için altın niteliğindeki tavsiyeler adlı yazımı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.) Paranızın kontrolünü sağlayamazsanız, sürekli olarak zarar edersiniz. Aradaki kazanç sağlasanız dahi aradaki denge bozulacağı için birikimlerinizi değerlendirememiş sayılırsınız. Bu nedenle tabiri caizse borsada sağlayacağınız kazancın aslanın ağzında olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle emin ve temkinli adımlarla hareket etmelisiniz.

Piyasada ilk defa giriş yapıyorsanız kaybetmemeyi yani hata yapmamayı öğrenmeniz gerekiyor. Bu yüzden para ve risk yönetimi konusunda başarılı olmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde bu hususları kolaylıkla kısa sürede öğrenebilirsiniz. Deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalar sayesinde başarılı yatırımcılar gibi tecrübeye sahip olabilirsiniz. Yavaş yavaş pozisyonlarınızın miktarını artırarak, kazançlarınızı da katlamayı öğrenebilirsiniz. Borsada para kazanmak için birçok yöntem olsa da kendi tekniğinizi oluşturmanızda fayda vardır. Çünkü bir başkasının tekniği bakış açınıza uygun olmayabilir. Kaybetmenize neden olabilir. Bu sebeple kendi yöntemlerinizi oluşturmanız sağlıklı olacaktır.

Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar Üçüncüde Ele Geçer Unutmamalısınız!

Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar Üçüncüde Ele Geçer Unutmamalısınız!Yatırımın en güzel yanı kazanılan tecrübelerdir. Çünkü tecrübe artıkça hata payı azalır. Bu sayede de kaçırılan fırsatlar yakalanmaya başlanır. Bu kapsamda borsada işlem göre yatırım araçları hakkında detaylı bilgilere sahip olmanızı öneririm. Kıymetli evraklar üzerinden örnek vermek gerekirse; hisse senedi nedir, çeşitleri ve türleri nelerdir, nasıl alınır – satılırlar, fiyat seviyelerinde neden dalgalanma yaşanır, düşüşlerin, yükselişlerin sebepleri nelerdir gibi bilgileri bilmelisiniz. Bunları bilmeden atılan her bir adımda, var olan fırsatları ön göremediğiniz için değerlendiremezsiniz. Aksine donanımlı bilgiye ve deneyime sahip olduğunuzda ise çekirgeyi üçüncü sıçrayışta yakalayabilirsiniz.

Fırsatlar borsa kaçıyorsa, kazanç sağlayamıyorsanız bir yerlerde eksiklik var demektir. Ya teorik bilginiz ya kazandığınız tecrübeler yeterli değildir ya da finansal yaklaşımlarınız, psikolojik davranışlarınız borsaya uygun gelmemektedir. Bu nedenle eksikliklerinizi tamamlamalısınız. Uygun olmayan davranışlarınızı borsa yatırımı yapmaya elverişli hale getirmelisiniz. Aracı kurumların teorik ve teknik eğitimleri sayesinde bu süreci hızla atlayabilirsiniz. İyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olabilirsiniz. Psikolojik anlamda, finansal yaklaşımlarınızı istenilen düzeye getirebilirsiniz. Böylelikle kazanç sağlayan yatırımcılar arasında yerinizi alabilirsiniz.

Borsada Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır? Bilgi Almak için Tıklayın.

Güvenme Dostuna Saman Koyar Postuna Sözünü Unutup Acı Bir Tecrübe Yaşamamalısınız!

Güvenme Dostuna Saman Koyar Posuna Sözünü Unutup Acı Bir Tecrübe Yaşamamalısınız!Çoğu yatırımcının düştüğü en büyük hatalardan biri de kendinden başka herkese güvenmesidir. İster dost isterse başka kişi olsun hiç fark etmez para kazanılan yerde bir başkasının fikirlerine, taktiklerine kulak asmamalısınız. Çünkü herkes kendi kazanmak ister. İyi yanından düşünelim. Sizin de kazanmanızı istediğini varsayalım. Fakat herkesin taktiği kendi bakış açısına göredir. Bu nedenle bakış açınızın farklı olmasından dolayı da kayıpla karşılaşırsınız. Bu yüzden kimseye güvenmemelisiniz. Borsa yatırım yöntemleri hakkında araştırma yaparak, kendi stratejilerinizi oluşturmalısınız. Bu hususta sanal hesaplarında veya borsa oyunlarının işinize yarayacağını bilmelisiniz.

Acı bir tecrübe ile deneyim kazanmak istemiyorsanız deneme hesaplarının kılavuzunuz olduğunu unutmamalısınız. Bol bol bu hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Hatalarınızın üzerinde durarak, neden yanlış yaptığınızı sorgulamalısınız. Böylelikle ilerleyen günlerde aynı yanlışlara düşmediğinizi görebilirsiniz. Yatırıma başladığınız ilk günden itibaren günlük tutmanızı öneririm. Günlüğünüze yaptığınız işlemlerin sonuçlarını, önemli gördüğünüz ayrıntıları not etmelisiniz. Birkaç zaman geçtikten sonra aradaki gelişim farkınızı yazılı bir şekilde görebilirsiniz. Buna bağlı olarak kat etmiş olduğunuz yollar sayesinde başarılı yatırımcılarla eş hale geldiğinizi anlayabilirsiniz.

Zararın Neresinden Dönersen Kardır Felsefesini Benimseyin!

Zararın Neresinden Dönersen Kardır Felsefesini Benimseyin!Borsada açtığınız pozisyonunuz beklediğiniz gibi gitmemiş olabilir. Bu durumda fiyat seviyeleri yükselir umuduyla beklemek yerine, enstrümanın piyasa takip işlemlerini gerçekleştirin. Analizlerini yorumlayın. Buna bağlı olarak fiyattaki geri çekilmelerin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğuna karar vererek, işlemlerinizi yönlendirin. Geçici bir durum ise panik yapmadan, soğukkanlılıkla işlemlerinizi devam ettirin. Ama tam tersi kalıcı bir durumsa zararın neresinden dönülürse kardır gözüyle bakmanız gerekiyor. Çünkü daha fazla zarara uğramanız hem bütçenizi hem de ruh halinizi etkileyecektir. Bu da bir sonraki işleminize yansıyacaktır. Bu nedenle zararın neresinden dönülürse kardır felsefesine ayak uydurmalısınız.

Borsada Zarardan Kurtulma Yolları Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Sabreden Derviş Muradına Erermiş Unutmayın!

Sabreden Derviş Muradına Erermiş Unutmayın!Para kazanma konusu borsada sabır isteyen bir iştir. Çünkü kazançlı çıkmak için birçok faktörün etkili bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu yüzden de bilgi ve deneyimlerin belli bir düzeye gelmiş olması şarttır. Sabırlı olursanız, sonunda muradınıza erebilirsiniz. Bunun için prensipli bir şekilde yol almalısınız. Borsa nedir sorusunun cevabından başlayarak A’dan Z’ye öğrenmeniz gereken tüm konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece umduğunuz getirileri zamanla elde etmeye başlayabilirsiniz. Evet, sabır acıdır. Ama meyvesi tatlıdır, bunu bilmelisiniz. Hedeflerinize yönelik konsantre olmuş bir şekilde ilerlemelisiniz.

Sabırsız, aceleci bir kişiliğe sahipseniz borsadan ya uzak durmalısınız ya da bu özelliklerinizi törpülemelisiniz. Çünkü para kazanmak istiyorsanız sakin kafayla neden – sonuç ilişkisi kurarak düşünmelisiniz. X enstrümana neden yatırım yaptığınızı bilmelisiniz. Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak kazançları elde edebilecek misiniz bu sorularına yanıt bularak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Rastgele yapılan alım – satımlardan kaçınmanız oldukça önemlidir. Gelişigüzel işlemlerle borsada başarılı olmanızın ihtimaliz düşüktür. Bu yüzden iyi bir borsa yatırımcısı olana dek bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırıcı faaliyetlerde bulunmalısınız. Sabreden dervişin muradına ereceğini unutmamalısınız.

Sonuç olarak, borsada para kazanmanızı sağlayacak ipuçlarına ulaşmanız açısından birkaç tavsiye niteliğinde atasözlerinden yararlanarak öğütlerde bulundum. Bunlar yatırımcı açısından gerçekten de unutulmaması ve üzerine düşülmesi gereken konulardır. Çünkü borsada başarılı olmak için hem kendi hem de başkalarının hatalarından ders çıkartabilmelisiniz. Yanlışlarınızı doğruya çevirdiğiniz vakit; piyasadan beklentilerinizi hızlı karşılamayı becerebilirsiniz. Bunun için belli bir seviyede borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. Kendinizi geliştirdikten sonra gerçek borsa hesabı açtırmalısınız. Böylelikle zarar etmeden birikimlerinizi başarılı yatırımcılar gibi değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum