Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadan Kaçış! Haftalık Düşüş 833 Bin Oldu!

Borsa İstanbul'da 2023 yılının son haftasında yaşanan düşüşlerin sonucu olarak yatırımcı sayısı 833 bin 119 kişilik gerileme gösterdi. Detaylar haberde;
Borsadan Kaçış! Haftalık Düşüş 833 Bin Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre pay senedi yatırımcı sayısı bir haftalık zaman dilimi içinde 800 bin kişinin üzerinde düşüş göstererek dikkat çekti.

MKK’nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına göre Borsa İstanbul pay senedi yatırımcı sayısı 29 Aralık ile sona eren haftada, bir önceki haftaya göre 833 bin 119 kişi azaldı. Böylece pay senedi yatırımcı sayısı 8 milyon 486 bin 149’dan 7 milyon 653 bin 30‘a inmiş oldu.

Borsa İstanbul’da yılın son haftasında yaşanan sert düşüşlerle beraber, sadece 25 Aralık Pazartesi günü 435.5 bin yatırımcı kaybı yaşandı.

Borsa İstanbul Pay Senedi Verileri
Kaynak: MKK

Aynı süreçte pay senedi değeri ise 10,13 trilyon TL seviyesinden 10,03 trilyon TL‘ye gerileme gösterdi.

Borsa İstanbul’da dalgalı seyrin özellikle yılın son çeyreğinde borsaya alternatif yatırım araçlarının güçlenmesiyle devam ettiğini söyleyen uzmanlar, yılın son haftasında yabancı yatırımcıların Noel tatili sebebiyle Borsa İstanbul’da işlem yapmamasın düşüşü tetikleyen başka bir unsur olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi 2023 yılı genelinde ise yüzde 35,6’lık yükseliş sergiledi.

Endeks yılın ilk yarısında Kahramanmaraş merkezli depremler ve seçim nedeniyle geriledi. Yılın ikinci yarısından itibaren yeni ekonomi yönetiminin ekonomi politikalarında değişiklik yapmasıyla birlikte yukarı yönlü dalga başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.