Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Düşüşlere Direnen 11 Hisse Yatırımcısını Üzmedi

Zeynep Aktaş, borsada inişlerin ve çıkışların görüldüğü 6 aylık dönemde yatırımcısına güzel kazançlar sağlayan şirketleri sıraladı. İşte detaylar;
Borsadaki Düşüşlere Direnen 11 Hisse Yatırımcısını Üzmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca yatırımcı, enflasyona ve artan yaşam maliyetlerine karşı kazançlarını korumak ve artırmak için borsaya yöneldi. Son 6 aylık dönemde bazı hisseler yatırımcısının yüzünü güldürürken bazıları da sert düşüşlerle stres seviyesini yükseltti.

Ekonomi yönetiminin attığı sıkılaşma adımları, jeopolitik gelişmeler, major merkez bankalarının faiz kararları gibi faktörler borsada sektörel ve hisse bazlı ayrışmalara ortam hazırladı. Bu faktörler şirketlerin bilançolarında net kar, borç, hasılat ve varlık gibi önemli kalemleri doğrudan etkiledi.

Bilançoları güçlü gelen, hikayeleri olan, beklentilerin ve değerleme oranlarının güçlü olduğu şirketler Borsa İstanbul’daki birçok şirketten pozitif ayrıştı.

Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş, kaleme aldığı yazısında borsada son 6 aylık süreçte BIST 100’de yüzde 80’in üzerinde getiri sağlayan 11 şirket olduğunu belirtti. Bunların arasında yüksek kar artışı ve yüksek getiri sağlayan 8 hissenin bulunduğunu ifade etti.

Borsadaki Düşüşlere Direnen 11 Hisse Yatırımcısını ÜzmediKaynak: Zeynep Aktaş

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıların hisse tercihleri doğrultusunda yüksek kazançlar ve kayıplar yaşayabildiğini vurgulayan Aktaş, 11 hissenin yüzde 80’in üzerinde getiri sağladığını, 11 hissenin ise yüzde 27’nin üzerinde değer kaybettiğini paylaştı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında son 6 ayda en fazla kazandıranlar Tav Havalimanları (TAVHL), Akbank (AKBNK), Garanti Bankası (GARAN) ve Mavi Giyim (MAVI) oldu.

En çok gerileyenler ise yüzde 59 ile Gübretaş (GUBRF), Qua Granite (QUAGR) ve Hektaş (HEKTS) olarak sıralandı.

Zeynep Aktaş, yatırımcısına kazandıran şirketler arasında yer alan Garanti Bankası’nın yüzde 41,83 net kar büyümesi ile yüzde 96,16’lık bir getiri sağladığını ifade etti. Telekom’un yüzde 88,2, Türkiye Sigorta’nın yüzde 86,91, Vestel Beyaz Eşya’nın yüzde 31,6 getiri oranıyla dikkat çektiğini belirtti.

Uzman, BIST 100’de yüzde 80 üzeri getiri sağlayan 11 hisse senedinin piyasanın dinamik yapısını ve yatırımcıların dikkatli seçimlerinin önemini gösterdiğini aktardı. Yatırımcıların portföylerini çeşitlendirerek farklı sektörlerdeki hisselerin performanslarından yararlanabileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.