Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Bu 15 Şirkete Dikkat: Borç Düşerken Kar Yükseliyor

Yatırımcıların yakından takip ettiği isimlerden biri olan Tuncay Turşucu, Borsa İstanbul’da borcu düşen ve karı yükselen şirketleri yatırımcılarla paylaştı. İşte detaylar;
Borsadaki Bu 15 Şirkete Dikkat: Borç Düşerken Kar Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler 2024’ün ilk çeyreğini kapsayan kritik finansal sonuçlarını paylaşmaya devam ediyor. Milyonlarca yatırımcı bu şirketlerin açıkladığı rakamları takip ederek karını ve hasılatını artırıp borcunu azaltan şirketlere odaklanıyor.

Türkiye’de uygulanan ekonomi politikalardan birçok şirketin etkilendiği görülürken özellikle döviz geliri yüksek ihracat yapan şirketlerin güçlü net kar ve hasılat açıkladığı bir ortam dikkat çekiyor.

Aracı kurumlar ve analistler açıklanan finansal sonuçlar kapsamında özellikle net karını yükselten şirketler için yeni raporlar açıklayarak beklentilerini güncelliyor.

Yatırım Finansman’a konuk olan Analist Tuncay Turşucu, güçlü bilançoya ve değerleme oranına sahip olan şirketleri listeledi. Turşucu listenin borcu düşük, FAVÖK verisi pozitif, F/K’sı 15’in altında, FD/FAVÖK’ü 10’un altında olan şirketlerden oluştuğunu belirtti.

Borsadaki Bu 15 Şirkete Dikkat: Borç Düşerken Kar YükseliyorKaynak: Tuncay Turşucu

GCM Yatırım Banner

Listede yer alan şirketlerin FD/FAVÖK oranına göre sıralanmış hali:

İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN): 4.13

Metro Petrol (MEPET): 4.65

Vestel Beyaz Eşya (VESBE): 4.94

Osmanlı Menkul Değerler (OSMEN): 5.92

Türk Telekom (TTKOM): 6.10

Koton Mağazacılık (KOTON): 6.56

Akçansa (AKCNS): 6.60

Bantaş Ambalaj (BNTAS): 6.83

Afyon Çimento (AFYON): 7.01

Göltaş Çimento (GOLTS): 7.22

Global Menkul Değerler (GLBMD): 7.26

Oylum (OYLUM): 7.88

Desa Deri (DESA): 8.05

Özerden Plastik (OZRDN): 8.92

Limak Çimento (LMKDC): 9.69

Analist, listede yer alan şirketlerin 2022 ve 2023 kıyaslaması yapılarak belirlendiğini ifade etti. Bu şirketlerin 2024 yılına borcunu düşürerek girdiğini, faizlerin yükseldiği bir ortamda bu faktörün oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Listede borcunu en çok düşüren şirketler ISMEN, OSMEN ve OZRDN olarak sıralandığını dile getirdi.

Turşucu, söz konusu listeyi hazırlamaktaki amacın “bu hisseler alıma uygundur” demek olmadığını vurguladı ve bunun bir filtreleme olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın