Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Teknik Düzeltme için O Puana Dikkat!

Yılbaşından itibaren en çok yükselen borsa unvanını alan Borsa İstanbul’un soluğunun ne zaman kesileceği ve yatırımcıların nasıl pozisyon alacağı soruları yanıt buldu...
Borsada Teknik Düzeltme için O Puana Dikkat!
HABER GİRİŞ

Geçen sene yurt içi ve dışındaki her gelişmeden etkilendikçe düşüşü derin olan Borsa İstanbul, dibi gördükten sonra bu sene iyi bir sıçrama gösterdi. Yılbaşından itibaren en çok yükselen borsa unvanını kazanırken, rekor bölgeden ayrılmayan BIST 100 endeksi için kritik seviyeler tekrar güncellendi.

Dünya gazetesi yazarı Zeyir Doğan, bugünkü köşe yazısında, borsada hem teknik hem de psikolojik ilk sınavın 10 bin puan civarında verileceğini yazdı.

313 ve 324 dolar olan yakın vadeli dolar bazlı zirve hedeflerine dikkat çekerek, güncel döviz kuruyla hesap edildiğinde bu rakamların 9.650 ve 10.000 puan seviyelerine karşılık geldiğini söyledi.

10.000 puan olan psikolojik sınıra yaklaşıldığında ya da hemen üzerinde teknik bir düzeltme beklediğini paylaşarak yatırımcılara şu tavsiyelerde bulundu:

“Kısa vadeli işlem yapanların bu bölgede bir miktar dikkatli olmasında fayda var. Buna karşın tam zirveyi yakalamaya çalışmak için endeks yükselirken satış yapmayı doğru bulmuyoruz. Bunun yerine bir stop loss stratejisi oluşturarak kademeli olarak endeksi takip etmek daha doğru olacaktır.”

GCM Yatırım Banner

Söz konusu teknik düzeltmenin ise yeni bir alım fırsatı olarak okunması gerektiğini belirterek, “Orta ve uzun vade düşünenlerinse mevcut pozisyonlarını koruması, olası düşüşlerde ise hisse ağırlıklarını bir kez daha artırmaları faydalı olabilir” dedi.

Daha Yüksek Seviyeler için Zemin Müsait

Her ihtimale karşı BIST 100 endeksinde 10 bin puan zirvesi için kısa vadede bir zorlanma beklenmese de trendin dönüşüne dair güçlü bir sinyal olmadığının altını çizen Doğan, “Hatta temel açıdan endeksin daha yüksek seviyeleri görmesine yönelik birçok emare olduğunu da düşünüyoruz” diye ekledi.

Uluslararası finans dünyasının Türkiye için hazırladığı olumlu raporlara atıf yaparak, borsada Türk bankaları başta olmak üzere hisse hedef fiyatlarında revizyonların yukarı yönlü olduğunu hatırlattı.

Doğan, “Olası not artışları ve CDS primlerinin 200- 250 bandına gelmesi yapılan tahminlerde bir kez daha yukarı yönlü revizyonlar getirebilir” tahmininde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.