Yatırım yapmaya başla!

Borsada Online Yatırım Yapılır mı?

Borsada Online Yatırım Yapılır mı?

Borsa işlemleri günümüzde kolay ve hızlı bir şekilde internet üzerinden yapılmaktadır. Bu durum yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Çünkü işlemlerin önceden seans salonlarında gerçekleştirilmesi yatırımcıların günlük rutin işlerini aksatmasına neden olmaktaydı. Şimdi ise yatırımların internet aracılığıyla online olarak yapılması rutin işlerin arasında kolaylıkla birikimlerin değerlendirilmesine olanak sağlıyor. Karlı sonuçlara ulaşılmasını mümkün kılıyor.

Ciddi anlamda getiri fırsatı sunan borsa piyasasında başarılı olmak sanıldığı kadar zor değildir. Çevreden duyulan tüm parasını kaybetti, batırdı gibi sözler yatırımcıların borsaya girme konusunda çekincelere düşmesine neden olur. Bu anlamda borsanın yasal ve güvenilir bir piyasa olduğunu herkes için eşit şartlar sunduğunu söyleyebiliriz. Şartların aynı olması yatırımcılar arasında farkın bulunmadığının göstergesidir. Fakat yatırımların sonucuna bakıldığında kiminin yüklü miktarlarda kazanç sağladığı kiminse parasını kaybettiği görülmektedir. Bu kesinlikle yatırımcıların bilgi ve deneyimleriyle eş doğrultuda olan bir durumdur. Çünkü borsa hakkında belli bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip olan her kişi parasını nasıl değerlendireceğini bilerek işlemlerini yürütür. Haliyle de sonucundan memnun bir şekilde ayrılır. Aksine bilinçsizce yapılan işlemlerde ise zararla karşılaşılır. Bu nedenle de tüm suç piyasaya atılır ve kumar olduğu iddia edilir.

Borsa kumar değildir. Kumarda her şey şansa bağlıdır. Borsada ise şansın etkisi oldukça düşüktür. Çünkü piyasa belli bir mantığa ve işleyişe sahiptir. Bu işleyişi çözen her kişi mutlak suretle piyasadan beklentisini karşılayarak ayrılır. Fakat bu kapsamda borsa nedir yanıtının kapsamlı bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde aracı kurumlarının uzmanları tarafından verilen eğitimler sayesinde kısa sürede öğrenebilirsiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Böylelikle anlık piyasa takipleriniz sonucunda internet bağlantılı cihazlarınızla avantajlı pozisyonları portföyünüze ekleyebilir, fiyatlar yükseklişe geçtiğinde beklentinizi karşılayacak seviyeden satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle aradaki farktan hedeflediğiniz miktarları kazanabilirsiniz.

Şimdi, online borsa yatırımı nasıl yapılır gelin hep birlikte bakalım:

Online Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Online Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?Borsada işlemler elektronik sistemler üzerinden online bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun için yatırım hesabınız yoksa borsa hesabı açtırmanız gerekiyor. Borsa işlemi yaptıran kurum veya kuruluşlar üzerinden bu hesabı açtırabilirsiniz. Konu hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Hesabınız aktif edildikten sonra seçmiş olduğunuz kurumun işlem platformunu kullanarak piyasaya giriş yapabilirsiniz. Yatırımlarınızı yönetebilmeniz için hesabınıza belli bir miktarda para yatırmalısınız. Bu miktar yatırım yapacağınız enstrümanın değerine bağlıdır. Herhangi bir minimum miktar belirlenmemiştir. İster 100 isterseniz de 100.000 dolar ile piyasaya giriş yapmanız mümkündür.

İşlemlerin internet üzerinden platformlar aracılığıyla yapılması yatırım açısından büyük bir kolaylıktır. Bu sayede günlük işlerin arasında al – sat emirleri ile yatırımlar yönlendirilebilmektedir. Borsa emirleri nelerdir, borsada emir nasıl verilir buradan öğrenebilirsiniz. Yatırımlar fiziki veya fiziki olmayan şekillerde farklı iki türlü yapılmaktadır. Fiziki yatırımlarda işlem gören enstrümana fiziken sahip olunmaktadır. Bu daha çok vadeli işlemlerde karşılaşılan bir durumdur. Fiziki olmayan işlemlerde ise araca sahip olmadan sadece fiyatlarında yaşanan değişmeler sonucundan getiri elde edilir. Bunun için pip değişmeleri önemlidir. Enstrümanların değerlerinin yükselmesi kar anlamına gelirken düşmesi ise zarar edilmesine neden olmaktadır. Çünkü borsanın mantığı düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan da satış şeklindedir. Böylelikle fark kadar kar/zarar edilmektedir.

Borsa işlemlerine ilk defa başlıyorsanız öncelikle platformda yer alan unsurların ne işe yaradığını bilmelisiniz. Alım – satım emirlerinin nasıl verildiğini, fiyat grafiklerinin nasıl oluşturulduğunu öğrenmelisiniz. Bu konuda aracı kurumlarının eğitimlerinde bu unsurlardan bahsedilmektedir. Ayrıca da geliştirilen sanal hesaplarda da uygulamalı olarak platformun kullanımını anlayabilirsiniz. Basit bir düzeneğe sahip olan platformda al – sat gibi komutlar vererek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için cihazınızda internet bağlantısı olması yeterlidir. Öyle ki yatırımlar günümüzde genellikle sürekli yanımızda bulundurduğumuz akıllı telefonlar, tabletler tarafından saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Sadece yatırımlar değil, piyasa takip işlemleri, analizleri de platform üzerinden veya geliştirilmiş uygulamalar sayesinde kolaylıkla yapılmaktadır. Borsa gündemi nasıl takip edilir, öğrenmek için burayı tıklayın. Bu sayede de alınan sinyaller ile avantajlı pozisyonlara erişilebilmektedir. Bu sinyalleri alabilmeniz için borsa nasıl oynanır konusunda belli bir deneyime sahip olmalısınız. Piyasadaki gelişmeleri etkili bir şekilde takip edebilmelisiniz. Sonucunda enstrümanların değerlerinde yaşanacak değişmeleri yorumlayabilmelisiniz. Bu iki unsuru kontrollü bir şekilde yaptığınız sürece hem olumlu hem de olumsuz yöndeki sinyalleri öngörebilirsiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi sonlandırma veya yeni ek alımlarda bulunma kararı alabilirsiniz.

Online Borsa Yatırımın Avantajları Nelerdir?

Online Borsa Yatırımın Avantajları Nelerdir?Borsa işlemlerinin online olarak yapılmasının avantajlar oldukça fazladır. En büyük avantajı ise işlemlerin gün içinde kolaylıkla yürütülmesidir ve günlük işlerin bölünmemesidir. Bu sayede pek çok kişi borsanın faaliyette olduğu zaman dilimlerinde birikimlerini değerlendirmek için birbirleri ile yarışmaktadır. Bu anlamda alım – satıma konu olan araçların değerlerinin değişmesindeki en büyük etkinin yatırımcıların yapmış oldukları arz ve talebe bağlayabiliriz. Bu nedenle başarılı olmak için bu etkinin çözümlenmesi gerekiyor. Bu konuda elbette ki tahminde bulunmak zordur. Fakat geçmiş verilere bakarak, yatırımcıların hangi tutumda yol izleyeceklerine karar verebilirsiniz.

Fiyatların değişmesi geçmişle bağlantılıdır. Çünkü dünde gerçekleşen olaylar bugün farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcıların adımları ise çoğu zaman geçmişle aynıdır. Bu sebebi etkilerin dünle benzer şekilde olmasıdır. Bu yüzden para kazanmak için geçmiş verileri incelemelisiniz. Piyasanın nabzına göre ne şekilde davranmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Online Borsa Yatırımın Dezavantajları Nelerdir?

Online Borsa Yatırımın Dezavantajları Nelerdir?Online borsa yatırımları aracı kurumlarının platformları aracılığıyla yapıldığından yukarıda bahsetmiştik. Platformun internet bağlantılı cihazlarla bağlantılı olmaması dezavantajdır. Aynı zamanda emirlerin direkt olarak piyasaya iletilmemesi de dezavantaj oluşturur. Emirler aracı kurumları tarafından borsa kurallarına uygun olarak düzenlenerek piyasaya iletilir. Bu kapsamda saniyelik gecikmelerin yaşanmaması gerekir. Çünkü gecikmeler avantajlı pozisyonları kaçırmanıza neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle işlem platform hızının yüksek olması gerekir.

Günümüzde borsa şirketlerinin denetlenmesiyle her kurum aynı şartlar altında yatırımcılarına hizmet vermektedir. Fakat yetki belgeleri arasında farklar bulunmaktadır. Bu nedenle aracı kurumu seçimi yaparken bu farkları dikkate almalısınız. Örneğin, işlemlerinizi repo üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız repo işlemi yaptıran kurumu seçmelisiniz. Gecelik repo vadeli işlemleri hakkında bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririz. Bu işlemi yaptırmayan bir kurumu seçerseniz mağdur duruma düşersiniz. Yatırımlarınızı başka araçlar üzerinden gerçekleştirmek durumunda kalırsınız. Bu yüzden iyi bir araştırma yapmalısınız. Beklentilerinize karşılık hizmeti sunan kurumu tercih etmelisiniz. Böylece dezavantaj içeren durumları önlemiş olursunuz.

Online Borsa Yatırımı Riskli midir?

Online Borsa Yatırımı Riskli midir?İşlemlerin internet üzerinden online olarak yapılması riskli görülmektedir. Bu konuda hiçbir şüphenizin olmasına gerek yoktur. Çünkü platformlarda güvenlik sağlanmıştır. Borsada aracılık görevinde bulunan kurumlar SPK’nın düzenlemelerine ve denetlemelerine tabidir. Bu da işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleştirildiğinin kanıtıdır. İşlemler kayıt altına alınarak yapılmaktadır. Bu sayede herhangi bir problemle karşılaşıldığında eskiye dönük olarak dokümanlarınıza ulaşabilirsiniz. Güvenlik açısından sorun teşkil etmediği gibi yatırım açısından da kolaylık sağladığı için borsa günümüzde birikimleri değerlendirme konusunda alternatiflerinin arasında başta yer almaktadır.

Sonuç olarak, günümüz borsa işlemleri internet bağlantılı cihazlar aracılığıyla online olarak gerçekleştirilmektedir. Böylelikle yatırımlar daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Karlı sonuçların elde edilebilmesi için borsa eğitimi veren kurumların olanaklarından faydalanmalısınız. Piyasanın mantığınız çözmelisiniz. Böylece işlemlerinizi doğru zamanda yaparak profesyoneller gibi etkili sonuçlar edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum