Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Metal Sektörü Yüzde 500’ü Aşan Fırsatlarla Dolu!

Son dönemde borsada metal işleme, boru ve vana sektörlerindeki şirketlerin çarpıcı performansı yatırımcıların dikkatini çekti. Hisselerin kazanç detayları haberde;
Borsada Metal Sektörü Yüzde 500’ü Aşan Fırsatlarla Dolu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yerel seçimlere sayılı günler kala BIST 100 endeksi dalgalı seyrine ivme kattı. Piyasalardaki risk algısının artmasıyla yatırımcılar yön arayışına girdi. Geçen haftayı yükselişle tamamlayan BIST 100 endeksi dünkü işlemlerini yüzde 0,9 düşüşle 9029,38 puandan sonlandırdı.

Ani yükseliş ve düşüşleriyle alım fırsatları sunan borsada, yatırımcıların son zamanda metal işleme, boru ve vana sektörlerinde işlem gören hisselere olan ilgisi arttı. Bu sektördeki hisseler geçen bir yıllık dönem içinde ortalama olarak yüzde 150’nin üzerinde bir getiri sağladı.

Özellikle metal işleme sektörü hisseleri yatırımcıların dikkatini çekerken, sektördeki en büyük oyunculardan biri Borusan Boru oldu. Borsada BRSAN koduyla işlem gören şirket hissesi bir yıllık süreç içerisinde yatırımcısına yüzde 543,35 oranında kazanç sağladı.

Yüksek getirilerin ardından kâr realizasyonu kapsamında satışlar gözlemse de BRSAN, 2024’ün başından bu yana yüzde 14,38 arttı. Son bir aylık dönemde yüzde 6,69 değer kaybeden hisse, haftalık bazda ise yüzde 2,45 yükseldi.

Eminis Ambalaj da sektörde son dönemde dikkat çeken şirketler arasında yer aldı. Borsada EMNIS koduyla işlem gören şirket hissesi son bir ayda yüzde 59,56 artan paylar, yıl başından bu yana yüzde 182,61 getiri sağlayarak ön plana çıktı.

GCM Yatırım Banner

Yıllık bazda ise yüzde 619,48 oranında yükseliş gösteren hisse sektörün en dikkat çeken şirketlerinden biri oldu. Şirketin Fiyat/Kazanç oranı 94,16 olurken, bu yüksek oran yatırımcıların hala şirketin büyüme potansiyeline güvendiğine işaret etti

Diğer bir öne çıkan şirket ise Burçelik Vana (BURVA) son bir ayda yüzde 17,65 ve yıl başından bu yana yüzde 114,49 getiri sağlayarak dikkat çekti. Yıllık bazda ise yüzde 413,51’lik performans sergileyen BURVA paylarının Fiyat/Kazanç oranı 95,77 olarak kaydedildi.

Metal işleme, boru ve vana sektöründeki ilk sekiz şirketin yıllık ortalama getirisi yüzde 313 olarak kaydedilirken, yılbaşından bu yana sektör getirisi yüzde 83 seviyesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.