Yatırım yapmaya başla!

Borsada Hırs Yapmak Yatırımı Nasıl Etkiler?

Borsada Hırs Yapmak Yatırımı Nasıl Etkiler?

Başarılı olmak için kişide bulunması gereken özelliklerden bir tanesi de hırslı hareket etmektedir. Bu durum borsa yatırımlarında da geçerlidir. Fakat her şeyin fazlası zarardır. Aşırı hırslı olmak yatırımcının önemli detayları görmezden gelmesine neden olur. Bu yüzden de beklenen verim yakalanamamaktadır. İstenen performansın gösterilmesi için aşırı hırs yapmamanız gerektiğini, bunun dikkatinizi dağıtacağını bilmelisiniz.

Borsa piyasasında birikimlerinizi değerlendirmeye karar vermişseniz; bilgi ve deneyimlerinizin yanı sıra kişisel özelliklerinizin durumu da önemlidir. Davranışsal yaklaşımlarınızı, borsa yatırımı yapmaya uygun hale getirmelisiniz. Psikolojik etkiler nedeniyle borsada zarar etmek istemiyorsanız, deneme hesaplarında bol bol alıştırma yapmalısınız. Sanal parayı yönetirken kişisel özelliklerinizin hangi dozda olması gerektiğini bu sayede öğrenebilirsiniz. Buna göre işlemlerinizde kontrolü sağlayarak etkili başarılar sergileyebilirsiniz.
Şimdi, borsada hırsa yaparak para kazanılır mı, kazanç sağlamak için kişisel özelliklerin düzeyi hangi seviyede olmalı gibi soruların cevaplarını yanıtlandıralım.

Borsada Hırs Yaparak Para Kazanabilir miyim?

Borsada Hırs Yaparak Para Kazanabilir miyim?Borsada hırs yaparak para kazanmanız mümkündür. Ama hırsınızı, bilgi ve deneyimler ile birleştirmelisiniz. Yukarıda değindiğim gibi aşırı hırslı olmamalısınız. Detayları göremeyeceğiniz için zarar edersiniz. Bunun ayarını iyi yapmalısınız. Deneme hesapları bu anlamda biçilmiş kaftandır diyebilirim. Sanal hesaplar sayesinde paranızı riske atmadan deneyim kazanabilirsiniz. Borsa deneyimi yaşayarak, risk yönetimi nasıl yapılır hem teorikte hem de pratikte öğrenebilirsiniz. (Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.)

Kayıpla karşılaşıldığı zaman borsada hırs yapmamanızı özellikle tavsiye ederim. Zarar ettiğinizde borsadan bir müddet uzak durmanızı öneririm. Bu süreçte piyasayı uzaktan izlemelisiniz. Nerelerde hata yaptığınızı sorgulamalısınız. Uzaktan bir göz olarak baktığınızda hatalarınızı daha net görebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki işlemlerinizde aynı yanlışa düşmezsiniz. Bu kapsamda deneme hesaplarının önemli yere sahip olduğunu bilmelisiniz. Aynı zamanda deneyim kazanmanız için sanal borsa oyunları da geliştirilmiştir. Oyunlar sayesinde piyasanın mantığını çözebilirsiniz.

Sanal borsa oyunları ve deneme hesaplarını kullanarak kişisel özelliklerinizin seviyesini ayarlayabilirsiniz. Ne kadar sabırlı, hırslı olmanız gerektiğini bu sayede anlayabilirsiniz. Bunun için bol bol alıştırma yapmalısınız. Piyasada üst üste para kaybettiğinizde veya kazandığınızda nasıl bir ruh haline bürünüyorsunuz görmelisiniz. Sadece kayıpla karşılaştığınızda değil kazanç sağladığınızda da kişisel özelliklerinize hakim olmalısınız. Çünkü borsa oyun yeri değildir. Adımlarınızı planlı ve prensipli bir şekilde hedeflerinize yönelik olarak atmalısınız. Aksi halde birikimlerinizi değerlendirmek yerine borsa yatırım bilincinizi yönetemeyerek, kayıpla karşılaşabilirsiniz.

Borsa ile Yatırım Yapmak Karlı mı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Hırs Yapmam İşlemlerimi Ne Yönde Etkiler?

Borsada Hırs Yapmam İşlemlerimi Ne Yönde Etkiler?Borsada sakin kafa ile düşünerek, prensipli bir şekilde hareket ettiğinizi düşünün bu durumda işlemlerinizin sonucu olumlu olarak etkilenir. Bir de tam aksini düşünün. Aşırı hırslı ve stresli olarak yatırımlarınızı yaptığınızı varsayalım. Elbette ki bu durum işlemlerinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Bu nedenle borsa yatırım bilincine sahip olduktan sonra gerçek hesaba geçmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü duygularınız yatırımlarınızı ele geçirdiğinde zararlı çıkan siz olursunuz. Bu yüzden başarılı borsacılar gibi bilgi ve deneyimlerinizin seviyesini artırmalısınız.

Duygusal davranışlar çoğu zaman borsa yatırımlarınızın sonucunu olumsuz olarak etkiler. Bu nedenle yatırım yaparken, duygularınızı bir kenara bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü içgüdüsel olarak atılan adımlar, piyasada başarılı olmanızı engeller. Piyasada başarılı olmak istiyorsanız, borsayı öğrenmenizi etkileyen unsurları hayatınızdan çıkartmalısınız. (Detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.) Aksi halde yatırımlarınızı beklentileriniz doğrultusunda yönetemeyerek, portföyünüzü zarar getirecek araçlardan oluşturma ihtimaliniz yüksektir.

Hırslı olmak, başarı sağlamak adına önemli husus olsa da işlemlerinizi başarısızlığa da sürükleyebilir. Bunu en iyi kendiniz kontrol edebilirsiniz. Borsada en ufak değişkenler bile yatırım araçlarının değerinde dalgalanma yaratır. Önemli olan yatırımcının fiyat hareketlerini yorumlayabilmesidir. Yorumlamadan yapılan işlemler rastgeledir ve piyasada zarar etmenize yol açar. Bu yüzden borsa bilgilerinizi artırmalısınız. Deneyim kazanarak, hem nasıl bir yol izleyeceğinizi hem de piyasaya olan yaklaşımlarınızın nasıl olması gerektiğini öğrenirsiniz. Böylelikle yatırımlarınızı karlı noktalardan gerçekleştirerek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsada Kazanç Sağlamak için Hangi Kişisel Özelliklere Sahip Olmalıyım?

Borsada Kazanç Sağlamak için Hangi Kişisel Özelliklere Sahip Olmalıyım?Borsada gelir elde edebilmeniz için mutlaka sabırlı olmanız gerekiyor. Bu özellik başarı için bütün kapıları ardına kadar açmanızı sağlayacaktır. Tabii ki bunun için borsa nedir sorusunun yanıtını kapsamlı bir şekilde bilmelisiniz. Gerekli bilgileri bilmeden, iyi bir deneyim kazanmadan sadece sabırlı olarak piyasadan beklentilerinizi karşılamanızın ihtimali düşüktür. (Borsada nasıl ve neden para kaybedilir hakkında merak ettiklerinize bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Sabrın sonu elbette ki selamettir. Fakat bunun için diğer özelliklerinizin de borsa yatırımına uygun olması gerekiyor. Aceleci, sabırsız, kararsız, aşırı hırslı ve tutkulu olarak piyasadan kazanç sağlamanız zordur. Böyle özelliklere sahipseniz, ya borsaya girmemelisiniz ya da bu konuda kendinizi farklılaştırmalısınız.

Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen kişiler arasındaysanız, sanal borsa oyunlarını veya deneme hesaplarını kullanarak; yatırımcı kimliğinizle tanışmalısınız. Çünkü gündelik hayatta sabırlı, sakin, doğru kararlar alabiliyor olabilirsiniz. İşin içine para kaybetme ihtimali girdiği için borsa yatırımlarında farklı bir kişiliğe dönüşebilirsiniz. Yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönetmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle paranızı riske atmamanız adına geliştirilen hesaplarda pratik yapmalısınız. Aracı kurumların eğitimlerinden faydalanarak, bilgi düzeyinizi artırmalısınız. Böylece doğru zamanda doğru adımları atabilirsiniz.
Beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, hırslı olmak aşırı olmamak kaydıyla borsada işinize yarayacaktır. Başarılı olmanızı sağlayacak olan bu özelliğin seviyesinin ne derecede olmasını anlamanız için sanal hesaplarda alıştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yürütecek tecrübeye sahip olabilirsiniz. Yatırımcı kimliğinizle tanışarak, kazandıracak stratejiler üretebilirsiniz. Bunun için bilgi düzeyinizi artıracak nitelikli eğitim faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Belli bir düzeye geldiğinizde, sanal paranın kontrolünü doğru bir şekilde yapabiliyor musunuz bakmalısınız. Buna göre piyasaya giriş yapıp yapmamanız konusunda karar verebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum