Yatırım yapmaya başla!

Borsada Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır?

Borsada Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır?

Borsadan getiri sağlayarak, düşlenen hayat standartlarına sahip olmak mümkündür. Bu konuda en büyük iş, yatırımcıya düşmektedir. Çünkü yapılan alım – satımlar sonucuna göre kazanç elde edilir veya kayıpla karşılaşılır. Bu nedenle borsayı detaylı olarak bilmek şarttır. Özellikle yatırım araçları hakkında bilgi edinmek önemlidir. Böylelikle hedeflerinize uygun nitelikte olan, beklentilerinizi karşılamanızı sağlayan araçları portföyünüze ekleyebilirsiniz. Böylece işlemlerinizin sonucundan güzel miktarda ek getiri elde ederek ayrılabilirsiniz.

Emtialar, hisse senetleri, borsa endeksleri ve dövizler, piyasada işlem gören ana enstrümanlardır. Bu enstrümanlar sayesinde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Çok fazla çeşide sahip olan bu enstrümanlardan genellikle uzun vadede ciddi anlamda kazançlar elde edilmektedir. Bunun sebebi yatırım araçlarının değerinin uzun vadede yükseliş trendine geçmesidir. Kısa vadeli işlemlerin ise daha riskli olmasıdır. Bu yüzden para kazanmak isteyen fakat bu konuda risk almak istemeyen yatırımcıların tercihi, uzun soluklu yatırımlardan yanadır. Borsada risk alarak kısa vadede işlemlerinizi yürütmek istiyorsanız gerçekten de bilgi ve tecrübelerinizin belli bir seviyeye ulaşmış olması gerekiyor. Kısa vadeli borsa yatırımı için stratejiler adlı yazımızı okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizi doğru bir şekilde yürütebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Piyasada işlem gören bütün enstrümanlar, yatırımcılara getiri sağlama fırsatı sunmaktadır. Bunun nedeni fiyat seviyelerinde yaşanan anlık değişmelerdir. Para kazanmak için de bu gelişmelerin öngörülmesi gerekiyor. Bu konuda yatırımcıların fiyat analizinde ve takibinde bulunması önemlidir. Böylece yatırım araçlarının ileri zamanda yaşaması beklenen düşüşler ve yükselişler kolaylıkla tahmin edilebilmektedir. Bunun için kesinlikle borsa analizlerinin ve piyasa takibinin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Böylece kar getirecek araçları belirleyebilir düzeye gelebilirsiniz. Bu sayede uygun zaman dilimlerinde uygun fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Peki, borsada hangi yatırım araçları para kazandırır, vade ve getirilerine göre hangi araçlar tercih edilmelidir gibi soruları cevaplandıralım:

Borsa Piyasasında Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır?

Borsa Piyasasında Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır?Piyasada alım – satıma konu olan araçlar ile borsada para kazanabilirsiniz. Çünkü bu araçların hepsinin zaman içinde değerlerinde hissedilir yükseliş ve düşüşler yaşanmaktadır. Önemli olan da yatırım yapılacak araç için bu zamanların doğru olarak belirlenmesidir. Çünkü biliyorsunuz ki piyasada işlemler, fiyat varsayımlarına göre yapılır. Bu varsayımların doğru olmasıyla beklenen getirilere ulaşılır. Bunu genellikle başarısız olan yatırımcılar şans faktörleri ile bağdaştırır. Borsanın şans faktörleriyle doğrudan bağlantılı olmadığını söyleyebilirim. Bunun sebebi piyasanın işleyiş mekanizmasıdır ve fiyatları etkileyen faktörlerin belirsiz olmasıdır. Bu nedenle bilgi ve deneyimler sayesinde fiyat seviyeleri yorumlanarak kazanç elde edilir.

Hisse senetleri, borsanın en yüksek getiri sağlayan enstrümanlarıdır. Kazandıran hisse senetleri nasıl ve neye göre belirlenir bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Bu enstrümanlar sayesinde uzun vadede ciddi anlamda getiriler elde edebilirsiniz. Ama bunun için hisse senedi nedir, özellikleri nelerdir, alım – satımı nasıl yapılır, hangi zamanda hangi senetler seçilmelidir gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Bütün bunları borsa aracı kurumların eğitimleri ile öğrenebilirsiniz. Özellikle sunulan deneme hesapları sayesinde uygulamalı olarak yaptığınız işlemlerle senetlerin değerlerinde yaşanan gelişmeleri takip edebilirsiniz. Buna bağlı olarak hangi zamanlarda hangi senetleri portföyünüze eklemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunun için kesinlikle tecrübeli olmanız gerekir. Gerek şirketin bilgilerine ulaşabilmeniz gerekse de sektörün analizini yapabilmeniz önemlidir. Böylelikle kar getirecek şirketlerin hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Bu sayede hem senedi elinizde tuttuğunuz sürece kar paylarından getiri sağlayabilirsiniz hem de alım – satım arası farktan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Senetler dışında bilhassa ekonominin olumlu yönde seyrettiği zamanlarda yatırımcılar dövizlere yönelir. Çünkü biliyorsunuz ki bu zamanlarda para birimlerinin değerlerinde ciddi yükselişler yaşanır. Borsanın mantığı biliyorsunuz ki enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden portföye ekleyerek, fiyatları yükseldiğinde portföyden çıkartmaya dayanır. Böylece alım ile satış fiyatı arasındaki farktan getiri elde edilir. Bu yüzden yatırım yapılacak zamanlar ve enstrümanların fiyat seviyelerinde yaşanacak olan anlık dalgalanmaların yönünün doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu nedenle deneme hesaplarında bir süre yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yaşanan değişimleri izlemelisiniz. Yükseliş ve düşüşler hangi olaylar karşısında genellikle hangi zamanlarda yaşanıyor öğrenmelisiniz. Bu sayede doğru zamanda kazanç getirecek işlemleri yapabilirsiniz.

Borsa endeksleri, özellikle profesyonel yatırımcıların tercihini oluşturur. Çünkü endeksler sayesinde birden çok enstrümana yatırım yapılmış olur. Bunun sebebi biliyorsunuz ki endekslerin içerisinde birden fazla borsa aracının yer almasıdır. Örneğin, BIST 100 endeksinde yüz tane birbirinden farklı araç bulunur. Bu araçlarının değerlerinde yaşanan değişmelerin ortalaması alınarak endeksin değerinde yükselme veya düşüş yaşanır. Bu konuda şunu bilmelisiniz ki endeksin değeri yükselse dahi içinde bulunan tüm araçların fiyat seviyelerinde yükseliş meydana gelmez. Aynı şekilde düşüşlerde de farklı bir durum yaşanmaz. Yine de yatırımcılar endekslerin durumuna bakarak hangi senetlere yönelmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olabilir. Böylelikle işlemlerini daha kontrollü bir şekilde yönetebilir. (Borsa endeksi nedir, yatırımı nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.)

Emtialar, borsanın en güvenilir araçlarıdır. Çünkü fiyat seviyelerinde diğer enstrümanlar gibi aşırı bir anlık yükseliş veya düşüş söz konusu değildir. Bu nedenle de genellikle risk almak istemeyen yatırımcılar tarafından tercih edilir. Öyle ki yastık altı yapılan yatırımlar, artık fiziki olmayan şekillerde daha karlı ve güvenilir olarak gerçekleştirilmektedir. Bu konuda borsanın etkisi yüksektir. Zaman içinde bütün araçların fiyat trendinin yükselişe geçmesiyle alım – satım arası farktan getiri sağlamanın mümkün olması sayesinde borsada birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsada Hangi Vade Aralığında Yatırım Yapılmalı?

Borsada Hangi Vade Aralığında Yatırım Yapılmalı?Borsa yatırımları, genellikle uzun vade aralığında yapılmaktadır. Bu 5 – 10 yıl ve üzeri olarak değişmektedir. Seçilen aracı performansına, beklentiyi karşılayıp karşılamadığına göre vade süresinde değişiklik yapılabilir. Fakat bunun için gerçekten de piyasa koşullarını ve gelişen durumları doğru bir şekilde yorumlamanız gerekiyor. Örneğin, a şirketinin hisse senedine yatırım yaptınız, fiyat seviyelerinde de beklenen yükselişler gerçekleşti. Bu durumda işleminizi sonlandırmadan önce hem şirket bilgilerine sahip olmalısınız hem de hissenin fiyat analizini yapmalısınız. Belki şirket, yeni bir ortaklık kurmuş olabilir ya da faaliyet kolunu genişletmiş, imzalar atmış vizyonunu geliştirmiş olabilir. Bu durumda satış yapmadan önce düşünmelisiniz. Analizler sonucunda aldığınız sinyallere göre yatırımlarınızı hangi vade sürecinde gerçekleştireceğinizi belirleyebilirsiniz.

Kısa vadeli yatırımlarda borsada çoğu zaman portföye spekülatif hisse senetleri eklenir. Bu senetler, spekülatif hareketler yaşadığı için fiyat seviyelerinde anlık yükseliş ve düşüşler yaşanır. Bu sayede kısa vadeli al – sat emirleri sonucunda beklenen getirilere ulaşılabilir. Fiyatlar, esnek olduğu ve saniyelik kırılmalar yaşadığı için uzun vadeli işlemlere göre risk daha fazladır. Bu nedenle profesyonellerin seviyesine erişmiş olmanız gerekir. Böylece kısa vadeli işlemlerin sonucundan da beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu konuda belli bir sürenin geçmiş olması, tecrübelerinizin ve bilginizin artmış olması gerektiğini bilmelisiniz. Buna göre kontrolü ele alabilirsiniz. Piyasadan beklentilerinizi karşılayarak ayrılabilirsiniz.

Borsa Getirileri Hangi Vade Aralığında Elde Edilir?

Borsa Getirileri Hangi Vade Aralığında Elde Edilir?Borsa piyasasında elde edilen getirilerin miktarı, hem aracın performansına hem de yatırım yapılan vade süresine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle yatırım yapacağınız vade aralığını, doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bu belirlemeyi, hedeflediğiniz kazançlara göre yapmalısınız. Piyasaya ne kadar para yatırmanız gerektiğini tutun her işleminize ne kadar teminat bedeli yatırmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Buna göre işlemlerinizi yürütmelisiniz. Çünkü her aracın getirisi farklıdır. Emtialardan daha düşük karlar elde ederken, hisse senetlerinden daha yüksek getirilere ulaşabilirsiniz. Bunun için yatırım enstrümanlarını tanımalısınız. Borsada işlem gören araçlar nelerdir ve borsa yatırımları nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız. Değerlerindeki değişimleri takip etmelisiniz. Böylece hem bütçenize uygun olan hem de beklendiğiniz getiriyi elde etmenizi sağlayacak aracı tercih ederek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

İster kısa ister uzun isterseniz de orta vadede borsada birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için uygun nitelikteki araçları belirlemeniz gerekiyor. Bu nedenle bilhassa deneme hesaplarında, tüm araçlar hakkında uygulamalı işlem yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle hangi enstrümana hangi vade aralığında yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Böylece gerçek hesaba geçtiğiniz zaman birikimlerinizi kaybetmeden rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada işlem gören her araç, birikimleri en iyi şekillerde değerlendirmeyi sağlar. Bunun için piyasa hakkında bilgiler edinmeniz gerekir. Hangi zamanda yatırım yapmanız gerektiğini temel ve teorik bilgilerle öğrenirsiniz. Hangi stratejiyle ilerlemeniz gerektiğini de sahip olduğunuz borsa tecrübesi sonucunda anlayabilirsiniz. Bu nedenle aracı kurumların eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Kapsamlı olarak piyasanın mantığını kavramalısınız. Böylelikle doğru zamanlarda kar getirecek borsa araçlarına yatırım yapabilirsiniz. Böylece beklediğiniz getirileri elde ederek piyasada başarı sağlayan yatırımcılar arasında yerinizi alabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum