Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Enerji Yükselecek! Yeni Halka Arz Geliyor

Borsa İstanbul'da son yılların halka arzları sesi getirirken, yeni bir enerji şirketi halka arz başvurusunda bulundu. İşte detaylar;
Borsada Enerji Yükselecek! Yeni Halka Arz Geliyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2022 yılından itibaren halka arzlar yeni bir kazanç kapısı haline geldi. Borsaya milyonlarca yeni yatırımcının girişini sağlayan halka arzlar, tavan serisiyle kazançlarını artırdı. Elbette birçok sorunu da beraberinde getiren bu durum, yüksek enflasyon ortamında yatırım çekmeye devam ediyor.

Dün yeni bir halka arz başvuru haberi geldi. Bugün ise Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP), Margün Enerji tarafından bu halka arzla ilgili açıklama geldi. Enda Enerji Holding A.Ş.’nin 2 Nisan itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz için gerekli evrakların teslim edildiği söylendi.

Margün Enerji 20 Ocak 2023 tarihinde Enda Enerji’nin yüzde 30,39’unu satın alarak en büyük hissedarı olmuştu. KAP açıklamasında Enda Enerji’nin 600 milyon lira olan kayıtlı sermaye tavanı dahilinde çıkarılmış sermayesinin 345.477.486 lirada 445.477.486 liraya artıracağı belirtildi. 100 milyon lira nominal değerli payın halka arz edileceğini belirtti.

Taslak izahnamesi yayımlanan Enda Enerji’nin konsorsiyum lideri ise Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. oldu. Taslak izahnameden alınan bilgilere göre; şirket 100 milyon lotu eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edecek.

Halka arzdan elde edilecek fonun yüzde 40 ila 50’sinin bağlı ortaklıklar bünyesinde yatırımlar, yüzde 30 ila 40’ının yurt içi ve yurt dışındaki yatırımlar, yüzde 10 ila 20’sinin işletme sermayesi olarak kullanılacağı öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 22,4 oranında halka açık olacak şirket, 7 Ocak 1993 tarihinde İzmir’de kuruldu. 2000 yılında ise Enda Enerji Holding olarak yeni unvanıyla yoluna devam etti.

Şirketin ana faaliyet konusu ise yenilenebilir enerji kaynaklarından yatırımcı sıfatı ile her türlü üretim teknolojilerini kullanarak proje geliştirmek, yatırım yapmak ve üretim santrallerini işletmeye alarak elektrik ticareti yapmaktır. 2022 sonu verilerine göre şirketin yüzde 100’ü yenilenebilir kaynaklara dayalı 10 elektrik üretim santrali olduğu ve toplam kurulu gücün 180.1 MWe olduğu da bilinmektedir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın